PS5, Nisan ayında Avrupa’nın en çok satan konsolu oldu

PS5, tedarik sorunlarının çözülmesiyle birlikte satışlarını artırmaya devam ediyor. Sony’nin konsolu Nisan ayında Avrupa’yı fethetti.

Games Sales Data (GSD) verilerine göre (GamesIndustry.biz aracılığıyla) konsol satışları geçen yılın Nisan ayına göre yaklaşık %58 arttı. Üç büyük platform da güçlü bir performans sergiledi.

PS5 satışları geçen yılın Nisan ayına göre %144 arttı ve zirveyi belirledi. Nintendo Switch satışları yaklaşık %38, Xbox Series X ve Series S satışları ise %19’un üzerinde yükseldi.

Öte yandan Mart ayına kıyasla yalnızca Nintendo Switch satışları artış gösterdi. Bu kısmen, konsolun The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom özel versiyonundan kaynaklanıyordu.

Aksesuar satışları da yıldan yıla %11 artarak 1.2 milyonu aştı. PS5 kontrol cihazı DualSense ilk sırada yer alırken, onu Xbox Series kablosuz oyun kumandası izledi.

Star Wars Jedi: Survivor

Star Wars Jedi: Survivor en çok satan oyun oldu

Geçtiğimiz ay, Avrupa genelinde 2022’nin aynı dönemine göre %5.3 düşüşle 10.4 milyon konsol ve PC oyunu satıldı.

Star Wars Jedi: Survivor, Nisan ayında sadece birkaç gün satışta olmasına rağmen FIFA 23’ü geçerek ilk sıraya yerleşti. Kasım 2019’da piyasaya sürülen Fallen Order’a göre satışlar %6 arttı.

Survivor’ın satışlarının %55’i dijital olarak gerçekleşti. Fallen Order’da için bu oran %35 seviyesindeydi. Bu, pandemi döneminin ardından Avrupa’da tek oyunculu oyunlar için dijital satışların nasıl hızlandığını vurguluyor.

Avrupa’da Nisan 2023’te en çok satan oyunların listesi şöyle:

  1. Star Wars Jedi: Survivor (EA)
  2. FIFA 23 (EA)
  3. Dead Island 2 (Plaion)
  4. Grand Theft Auto 5 (Rockstar)
  5. The Last of Us: Part 2 (Sony)
  6. Hogwarts Legacy (Warner Bros. Games)
  7. Call of Duty: Modern Warfare 2 (Activision Blizzard)
  8. Red Dead Redemption 2 (Rockstar)
  9. NBA 2K23 (2K Games)
  10. Resident Evil 4: Remake (Capcom)

Dijital oyun satışlarına Türkiye verilerinin de dahil edildiğini belirtelim. Rakamlar net olarak açıklanmasa da donanım ve oyun tarafındaki istatistikler bu şekilde.

PS5 ve Star Wars Jedi: Survivor Nisan ayının şampiyonu oldu. PS Store’da Nisan ayının en çok indirilen oyunlarına buradan göz atabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.