PS5, anavatanı Japonya’da Xbox Series X/S’ten 10 kat daha fazla sattı

PlayStation 5, 2021 yılında anavatanı Japonya’da Xbox Series X ve Series S’ten 10 kat daha fazla sattı. PS5 ve PS4, Xbox konsollarını gölgede bıraksa da, her iki PlayStation konsolu da Nintendo Switch‘in gerisinde kaldı.

Japon oyun yayını Famitsu’nun raporuna göre (@Stealth40k aracılığıyla) PS5, geçtiğimiz yıl boyunca 942 bin adet sattı, PS4 ise 103 binde kaldı. Xbox Series X ve S ise ülkede sadece 95.000 adet satabildi. Japonya’da yılın kazananı olan Nintendo Switch, rakiplerine fark atarak 2020 yılında 5.1 milyon olan satışlarını 2021 yılında 5.3 milyona çıkardı.

PS5, ilk yılında PS4’ten daha iyi bir satış performansı gösterdi

PS5 lansmandan sonrası ilk yıl satışlarında PS4’ün aynı zaman dilimindeki satışlarını geçti. PS4, 2014’te 900 bin adedin biraz üzerindeydi. Yani PS5 yaklaşık 50 bin daha fazla sattı. Öte yandan pandemi nedeniyle yaşanan stok sıkıntısı olmasa, selefi PS4’ten çok daha fazla satabilirdi.

Xbox konsolları, Japonya’da PlayStation’a kıyasla her zaman belirgin bir şekilde daha düşük satış performansı gösterdi. Ancak Xbox Series X ve S, bölgede önceki nesillere göre daha iyi performans gösteriyor. Öyle ki, Xbox One satışları, anca dört yılda 100 bin adedi yakalayabilmişti. Xbox Series X ve S, aynı rakama neredeyse bir yıl içinde ulaştı.

Nintendo Switch OLED

PS5, Japonya’da her ne kadar iyi bir performans gösterse de, Nintendo Switch‘in dudak uçuklatan satışlarının yanına yaklaşamıyor. Öte yandan Xbox, konsol ve PC platformlarını kapsayan ‘Play Anywhere’ ve Game Pass sayesinde önemli bir atılım yaptı ve bu da satış performansına yansıyor.

Hizmet tarafında durgun bir dönem geçiren Sony, kendine dişli bir rakip daha yaratabilir. Ancak gelen son raporlar, PlayStation’ın Game Pass’e rakip olacak bir hizmeti üzerinde çalıştığını öne sürüyor. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.