PS5 Pro’nun GPU’su 36 Teraflop performans gösterebiliyor – Rapor

Sony’nin geliştiricilere sağladığı belgelerden sızdırılan yeni bir rapor, PS5 Pro konsolunda yer alan GPU’ya dair daha fazla detay ortaya çıkardı.

Digital Foundry tarafından elde edilen bilgilere göre PS5 Pro’nun GPU’su 2.35 GHz maksimum boost saat hızı ile 36 teraflopa kadar performans sunabilecek.

Daha önce bildirildiği gibi PS5 Pro, mevcut modelde yer alan 10.23 teraflopa kıyasla 33.5 teraflop ile %45 oranında çok daha hızlı görüntü oluşturma kapasitesine sahip güçlü bir GPU içerecek.

Ayrıca elde edilen yeni bilgiler, konsolun aslında saat hızını 2.35 GHz’e kadar yükselerek teorik olarak maksimum 36.1 teraflop sunabildiğini öne sürüyor.

PS5 Pro, PlayStation 5 Pro

PS5 Pro, maksimum güce her zaman ulaşmayacak

Yükseltilmiş model, mevcut PS5’e benzer şekilde bir tavan güce sahip. Yani GPU, maksimum kapasiteye nadiren ulaşacak ve yalnızca belirli oyunlar o seviyeye çıkabilecek.

Digital Foundry, PS5 Pro’nun tam örgü gölgelendirmeyi, değişken oranlı gölgelendirmeyi ve ekstra özelliklere sahip hibrit Multi-Sample Anti-Aliasing’i (MSAA) destekleyeceğini ekledi.

PS5 Pro, GPU tarafında sıçrama yapsa da işlemci tarafında devrim olmayacak. İşlemci, standart PS5 ile aynı ancak saat hızını 3.85 GHz’e çıkaran bir ‘Yüksek CPU Frekans Moduna’ sahip.

Yayın daha önce GTA 6’nın yeni modelde 60 fps’de çalışmasına pek ihtimal vermediğini söylemişti. Sınırlı CPU iyileştirmesinin yüksek performansın önündeki en büyük engel olacağını belirtiliyor.

PS5 Pro’nun bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor. Konsolun ortaya çıkan tüm özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.