PS5 sistem yazılımı beta güncellemesi, DualSense geliştirmeleri içeriyor

Sony, şu anda beta aşamasında olan bir sonraki PS5 sistem yazılımı güncellemesiyle gelecek yeni özellikleri detaylandırıldı.

PlayStation Blog‘dan yapılan duyuruya göre, yeni PS5 güncellemesinde DualSense kontrol cihazının mikrofonu ve hoparlöründe yapılan geliştirmeler öne çıkıyor.

Ayrıca PS5’in güç ışığından rahatsız olanlar artık ayarlar kısmından kısabilecekler. Güncellemenin tüm detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

PS5, PS Plus Premium, oyun akışı

PS5 sistem yazılımı betası neler getiriyor?

DualSense Kablosuz Kontrol Cihazı İyileştirmeleri

DualSense ve DualSense Edge kablosuz kontrol cihazının yerleşik mikrofon ve hoparlörü için ses geliştirmeleri yapılıyor:

  • Hoparlör geliştirmeleri: Kontrol cihazı hoparlörleri artık daha yüksek ses seviyesi üreterek oyun içi sesleri ve sesli sohbeti daha net duymanıza olanak tanıyor.
  • Geliştirilmiş gürültü engelleme: Kontrol cihazlarındaki mikrofon giriş kalitesi, yeni bir yapay zeka makine öğrenimi modeli sayesinde iyileştirildi. Düğmelere basıldığında ortaya çıkan arka plan gürültüsü ve oyun sesi bastırılarak daha iyi bir sesli sohbet deneyimi sağlanıyor.
  • Güncellemeyle birlikte oyun kolunuzun hoparlöründen gelen seslerin daha yüksek duyulabileceğini hissedebilirsiniz. Hoparlörün ses düzeyini kontrol merkezinden ayarlayabilirsiniz.

Paylaşımlı Ekran etkileşimleri

Paylaşımlı Ekran tam ekran modunda izleyen oyuncular artık paylaşanın oyunuyla etkileşimde bulunmak için işaretçileri ve emoji tepkilerini kullanabilir:

  • İzleyiciler, paylaşılan ekranda bir işaretçiyi hareket ettirebilir, ping gönderebilir veya bir çizgi çizebilir. Böylece, paylaşan oyuncuyu daha doğru bir şekilde yönlendirmek için belirli nesneleri veya alanları vurgulayabilirler.
  • İzleyiciler, oyuncuyu aksiyona görsel olarak teşvik etmek ve kutlamak için ekrana emoji tabanlı tepkiler gönderebilir.
  • Not: Bu özellik varsayılan olarak mevcut ancak oturum sahibi tarafından Paylaşımlı Ekran ayarlarından kapatılabilir. Beta süreci boyunca bu özelliği kullanabilmek için hem sunucunun hem de izleyicinin betaya katılması gerekiyor.

PS5 Güç Göstergesinin Parlaklığını Ayarlama

Artık PS5 konsolunuzun güç göstergesinin parlaklığını ayarlayabilirsiniz:

  • [Ayarlar] > [Sistem] > [Bip ve Işık] yolunu izleyin ve ardından [Parlaklık] öğesini seçin.

PS5 sistem yazılımı betası sadece ABD, Kanada, Japonya, İngiltere, Almanya ve Fransa’daki kullanıcılara sunuldu. Güncelleme yayınlandığında sizlerle paylaşacağız.

PS5 sistem yazılımı güncellemelerini, konsola dair haberleri, rehberleri ve daha fazlasını buradan takip edebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.