PS5’in büyük sistem yazılımı güncellemesi, oyun performansında artış sağladı

PS5 geçtiğimiz hafta ikinci büyük sistem yazılımı güncellemesini aldı. Güncelleme, M.2 SSD genişletme desteğini tüm oyunculara sundu. Yapılan testler, yeni sistem yazılımının belirli oyunların performansını da iyileştirdiğini ortaya koyuyor.

Digital Foundry, PS5 konsolunun yeni ve eski sistem yazılımları üzerindeki performansı arasındaki farkları açıkladı. Bazı oyunların, yazılımın yüklendiği tüm konsollarda daha hızlı çalıştığı ortaya çıktı. Örneğin Control ve Devil May Cry 5, Eylül güncellemesinin ardından yaklaşık %2-3 daha yüksek performansla çalışıyor. Ekip, oyunların performansındaki artışın çok küçük olduğunu belirtiyor. Söz konusu oyunlar, kare hızında yalnızca 1-2 FPS yükseliş gördü.

Revize edilmiş PS5, tartışmaları beraberinde getirmişti

PS5, PlayStation 5

Performans artışı, revize edilmiş PS5 modeli üzerinde yapılan testler sırasında ortaya çıktı. Yeni modelin soğutma bloğunda kesintiye gidilmesi, konsolun daha fazla ısınacağına dair yorumlara neden olmuştu. Ancak testin sonunda, revize edilmiş model ve lansman modeli arasında önemli bir fark bulunamadı.

Test sırasında eski PS5 modelinin yenisinden biraz daha iyi çalıştığını fark etmeye başladılar. Nedenini araştırdıklarında ise eski modelin güncellenmiş sistem yazılımını çalıştırdığını, yeni donanımın ise eski sürümde kaldığını fark ettiler. Tüm test cihazları güncellediğinde, performans değişikliğine yol açan etkenin yazılım güncellemesi olduğunu fark etti. Sonuç olarak performans artışı, Eylül güncellemesinin yüklendiği tüm PS5 konsollarını etkiliyor.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan büyük güncelleme, oyunculara M.2 SSD ekleme olanağı sağlamasının yanı sıra birçok yenilikle gelmişti. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.