PS5 için SSD depolama genişletme özelliği, beta güncellemesinde etkinleştirildi

PlayStation 5, piyasaya sürülmesinden yaklaşık 8 ay sonra beta güncellemesiyle SSD depolama genişletme özelliğine kavuştu. PS5 kullanıcıları, beta programının ardından yayınlanacak güncellemeyle konsollarına yüksek hızlı NVMe M.2 SSD takabilecek.

PS5 Sistem Yazılımı Beta Programı sadece altı bölgede (ABD, Kanada, Japonya, Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya) başlatıldı ve kullanıcıların güncellemeleri indirmek için beta programına kaydolmaları gerekiyor. Türkiye’deki kullanıcıların bir sonraki sistem yazılımı güncellemesi yayınlanana kadar beklemeleri gerekecek. Yine de özelliğin betaya gelişi, güncellemeyi çok fazla beklemeyeceğimizi gösteriyor.

Sony, tüketiciler için en iyi SSD depolama seçeneklerin hangisi olabileceğini belirlemek amacıyla çeşitli üreticilerin farklı ürünlerini değerlendirdiği için yapılan testler önemli olacak. Şu anda desteklenen SSD’ler için bir liste yayınlanmadı ancak konsol devi PS5 için SSD sürücülerinin sahip olması gereken özellikleri açıkladı.

PS5, nvme SSD

PS5 M.2 SSD gereksinimleri

 • Arayüz: PCIe Gen4 x4 M.2 NVMe SSD
 • Kapasite: 250 GB – 4 TB
 • Soğutma yapısı: PS5 konsolunuzla bir M.2 SSD kullanmak, soğutucu gibi bir soğutma yapısıyla etkili ısı dağılımı gerektirir. M.2 SSD’nize tek taraflı formatta veya çift taraflı formatta kendiniz takabilirsiniz. Ayrıca yerleşik soğutma yapılarına sahip M.2 SSD’ler de vardır.
 • Sıralı okuma hızı: 5,500MB/s veya daha hızlısı önerilir.
 • Modül genişliği: 22 mm genişlik (25 mm genişlik desteklenmez)
 • Form Faktörü: M.2 tip 2230, 2242, 2260, 2280 ve 22110. Bu numaralar, M.2 SSD cihazlarının perakende listelerinde bulunabilir. İlk iki hane genişliği, kalan haneler uzunluğu belirtir.
 • Soket tipi: Soket 3 (M Anahtarı)
 • Soğutma yapısı dahil toplam boyut: Milimetre cinsinden: 110 mm (U) x 25 mm (G) x 11,25 mm (Y)’den daha küçük. (İnç olarak: 4,33 inç (U) x 0,984 inç (G) x 0,442 inç (Y) değerinden daha küçük.)

Boyuta göre tüm gereksinimler:

 • Uzunluk: Belirtilen M.2 SSD uzunlukları, PS5 konsollarıyla uyumludur: 30mm, 42mm, 60mm, 80mm, 110mm (yukarıdaki form faktörü tipine karşılık gelir).
 • Genişlik: 22 mm genişliğinde bir M.2 SSD modülü gereklidir. Toplam yapı (ilave soğutma yapısı dahil) 25 mm’yi (0,984 inç) aşamaz.
 • Yükseklik: M.2 SSD ve soğutma yapısının toplam yüksekliği ister yerleşik ister ayrı olsun; 11,25 mm’den (0,442 inç) az olmalıdır.
 • Yükseklik, M.2 SSD’nin devre kartına göre de doğru yerde olmalıdır: Kartın altındaki boyut 2,45 mm’den (0,096 inç) az olmalıdır. Kartın üzerindeki toplam boyut 8 mm’den (0,314 inç) az olmalıdır.

Sony, milimetre ölçülerinin teknik standart olarak inçten daha hassas olduğunu vurguluyor. Şirket, PS5 sahiplerinin M.2 SSD ve soğutucu ürünlerinin toplam boyutlarının milimetre gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmesini öneriyor.

PS5, bir sonraki büyük sistem yazılımı güncellemesinde SSD depolama genişletme desteğine kavuşacaktır. Güncellemenin ne zaman yayınlanacağı bilinmiyor ancak Sony, daha önce özelliğin PS5 konsollarına yaz aylarında geleceğini açıklamıştı. Yeni nesil konsol için gelecek haber, duyuru ve güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.