Ubisoft çalışanları, Activision Blizzard grevine destek verdi

Yaklaşık 500 mevcut ve eski Ubisoft çalışanı, Activision Blizzard grevine katılanlara destek verdiklerini ifade eden bir mektup imzaladı. Çalışanlar aynı zamanda Ubisoft’un kendi cinsel suistimal iddialarını nasıl ele aldığına dair eleştirilerini de dile getirdi.

Oyun sektöründeki taciz ve ayrımcılık sorunlarının tek bir şirketin ötesine geçtiğini göstermeyi amaçlayan mektup, şaşırmayı bırakmanın zamanı geldiğini belirterek, bu tür olayları önlemek için gerçek adımların atılmasını talep ediyor. Mektupta ayrıca, Ubisoft ve Activision Blizzard gibi şirketler arasında sektör çapında kapsamlı bir iş birliği talep ediyor. Bu, dün gerçekleşen bugünkü grevin ardından değişim hareketini sürdürmeyi amaçlayan Activision Blizzard çalışanlarının duygularını yansıtıyor.

Ubisoft çalışanları, şirketin büyük bir değişim geçirmediğini öne sürdü

Ubisoft da geçtiğimiz yıl stüdyolarda cinsel suistimal iddiasıyla karşı karşıya kalmıştı. Şirketin yalnızca öne çıkan istismarcıları ortadan kaldırırken, diğerlerine ikinci bir şans sunduğuna ve sorunların devam ettiğine dair eleştiriler dile getirildi. Birçok çalışan, sonuç olarak şirket kültürünün büyük bir değişim görmediğini bildiriyor. Yazılı açıklama ise ayrımcılık ve taciz sorunlarına sektör çapında bir yanıt verilmesi çağrısı.

Ubisoft, çalışanların gündeme getirilen sorunların karşısında durduğu mektuba yanıt verdi ve durumu ciddiye aldığını belirterek, endişeleri gidermek için çalışanlarla ilişki kurmaya devam etmeleri gerektiğini kabul ettiklerini söyledi. Ancak şirket alacağı yeni önlemler veya somut adımlar hakkında açıklama yapmadı. Kısacası cinsel taciz ve ayrımcılıkla suçlanan oyun şirketlerinin politik açıklamalarına bir yenisi daha eklendi.

Mektup, Ubisoft bünyesindeki 32 stüdyonun çalışanlarını temsil ediyor. Activision Blizzard çalışanlarının oyun sektöründe geniş çaplı bir temizliğe ön ayak olmasını diliyoruz. Şirketin dün başlattığı grev ile ilgili detaylara ve açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.