PSP mağazası kapanıyor: Oyunlar PS3 ve Vita mağazalarında satılacak

Sony, sonunda PlayStation Portable (PSP) mağazasını kapatmaya hazırlanıyor. Mağazanın fişinin çekilmesi onlarca oyunun sonsuza kadar kaybedileceği anlamına geliyordu. Ancak PlayStation destek sayfasında değiştirilen şartlara göre artık durum böyle değil. PSP oyunları, PS3 ve Vita mağazaları üzerinden satılmaya devam edecek.

PlayStation, PSP mağazasının kapatılması hakkındaki değişikliği “Sonlandırılan PlayStation uygulamaları, özellikleri ve hizmetleri” için yayınladığı destek sayfasında güncelledi. Artık oyuncular PS3 ve PS Vita mağazalarında bulunan PSP içeriğini satın almaya ve oynamaya devam edebilecek. Ancak PSP içerikleri için oyun içi mağazalardan satın alma işlemi yapamayacak.

Sony sadece oyun içi mağazayı kapatmış olacak

PSP, PS Store

PSP Mağazası daha önce 2016’da kapatılmıştı ancak oyuncular hala oyunları arayabiliyor ve oyun içi satın alma yapabiliyordu. Destek sayfasına göre bu işlev, 6 Temmuz’dan itibaren kullanılamayacak. Bu nedenle oyuncuların herhangi bir PSP oyunu için istediği herhangi bir DLC varsa, satın almak için sadece dört günü kaldı. Kısaca özetlemek gerekirse, kapanacak olan sadece oyun içi PSP mağazası olacak.

Oyuncular PSP oyunlarını PS3 ve PS Vita mağazaları üzerinden satın alabilecekler. Ayrıca önceden satın aldıkları PSP içeriklerini indirmeye devam edebilecek. Bu, oyuncuların iki mağazadan satın aldıkları tüm oyunları İndirme Listesi aracılığıyla el konsollarına indirilebileceği anlamına gelir. Bu onay yalnızca PlayStation İngiltere destek sayfasında görünse de Sony, Kotaku’ya yaptığı açıklamada koşulların tüm bölgeler için geçerli olduğunu onayladı.

PS3, PS Vita ve PSP mağazalarının kapatılacağı duyurulduğunda, 200’den fazla oyunun sonsuza kadar kaybolacağı ortaya çıkmıştı. Kısa bir süre sonra PS3 ve PS Vita mağazaları için erteleme geldi ve liste yalnızca 35 dijital PSP oyununa düşürüldü. Çünkü destek sayfasındaki ifadeler, bu oyunların artık herhangi bir mağazadan alınmayacağı anlamına geliyordu. Geçtiğimiz ay, Atlus ve Level 5 gibi yayıncılar, PSP oyunlarını satmaya devam edeceklerini belirterek duyurularını değiştirmeye başladı. Artık Sony de kararından vazgeçtiğini açıklamış oldu.

Aramızda PSP konsoluna sahip olanlar var mı? Nostaljik el konsoluna hâlâ oyun satın alabiliyor olması sizce olumlu bir adım mı? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.