PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR), oyunlarda 8K 60fps ve 4K 120fps hedefliyor

Sony, PS5 Pro ile oyun deneyimini bir adım öteye taşımaya hazırlanıyor. PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) teknolojisi bu noktada önemli rol oynayacak gibi görünüyor.

Insider Gaming tarafından detaylandırılan belgelere göre Sony, PSSR ile 8K 60fps ve 4K 120fps performansa ulaşmayı hedefliyor. Hedeflenen değerler, PS5 Pro için çok gerçekçi görünmese de gelecek nesil için önemli bir adım olarak görülüyor.

Raporlar, PS5 Pro’nun PSSR sayesinde 3840×2160 çözünürlüğe ulaşmayı başardığını söylüyor. Görünüşe göre şirket, yeni konsolda en azından 4K 60fps ve 8K 30fps değerlerini standart haline getirmek istiyor.

Yine de bu rakamların normalde 4K çözünürlük elde etme kapasitesine sahip olan mevcut SKD 9.00 donanımıyla elde edilip edilemeyeceği konusunda belirsizlik var.

PS5, VRR

Sony, PSSR özelliğini kendi oyunlarında test ediyor

Sony, bazı birinci parti oyunlarında PSSR’yi test ediyor. Belgeler, ismi verilmeyen iki oyun üzerinde yapılan deneylerin örneklerini içeriyor.

İlk testte oyunun çözünürlüğünü etkilemeden ışın izleme (ray tracing) eklenmeye çalışıldı. Oyun normalde standart bir PS5 konsolunda 60fps’ye ulaşabiliyorken, PS5 Pro’da ışın izleme uygularken 60fps’ye ulaşmayı başardı.

İkinci testte Performans Modu (60 FPS) ile Fidelity moduna (1800p) yakın bir görüntü kalitesi hedeflendi. Standart bir PS5 konsolunda oyun, Performans modunda 60fps’de 1080p, Fidelity modunda ise 30fps’de 1800p’ye ulaşıyor. PS5 Pro ise PSSR ile 60fps’de 1440p’ye ulaşabiliyor.

Nvidia DLSS

Daha önce Sony’nin nesil ortası donanımında DLSS ve FSR tarzı kendi teknojisini kullanacağı bildirilmişti. Anlaşılan PSSR, benzer şekilde kaliteyi çok bozmadan kare hızını artırma işlevi görecek.

PS5 Pro, çok daha güçlü bir GPU, küçük bir işlemci yükseltmesi ve daha hızlı bir sistem belleği gibi yeniliklerle gelecek. Yeni konsolun özelliklerine dair diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Sony henüz resmi duyuruyu yapmadı ancak konsolun bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.