PSVR 2’nin özelliklerine dair yeni bilgiler ortaya çıktı

Sony, 3 Ağustos’ta bir geliştirici zirvesine ev sahipliği yaptı ve gelen raporlara göre PSVR 2 ile ilgili yeni detayalar açıkladı. YouTube kanalı PSVR Parole, yapılan duyurular arasında yeni nesil PSVR’ın kontrol cihazları ve stüdyonun ileriye dönük oyun geliştirme stratejisi hakkında ayrıntılar olduğunu bildirdi. Bilgilerin çoğu yeni olsa da, bazılar önceki söylentileri doğruluyor.

Ortaya çıkan bilgilere göre yeni nesil VR gözlüğü daha önce bildirildiği gibi HDR OLED ekran teknolojisine sahip olacak. Bu ekran, oyuncuların 4K çözünürlük için göz başına 2000 x 2040 piksel görüntülemesine olanak tanırken, 110 derecelik bir görüş alanı sağlayacak. Görüş alanının PSVR gözlüklerinde 100 derece olduğu düşünüldüğünde, gözle görülür bir yükseltme yapıldığı söylenebilir.

PSVR

PSVR 2, cihazı yalnızca baktığınız bölgeyi oluşturmak üzere sınırlayan esnek ölçeklendirme çözünürlüğünü de kullanacak. Sony, bu teknikle PS5 donanımının yükünü büyük ölçüde azaltarak sistemin genel performansını büyük ölçüde iyileştirecek.

Öte yandan PSVR 2 için geliştirilmekte olan kontrol cihazlarının sadece oyuncunun ne zaman dokunduğunu değil, aynı zamanda parmaklarının tam konumunu da algılayan sensörlerle donatılacağı bildirildi. Gelen raporlara göre yeni kontrol cihazları, herhangi bir zamanda bir kişinin parmaklarının cihazdan ne kadar uzakta olduğunu da tespit edebilecek. Bu, temelde Google’ın Pixel 4 telefonlarında kullanılan teknolojiye benziyor.

Son olarak, Sony’nin gelecekteki AAA oyunlarda hibrit bir model izlemeyi istediği de bildirildi. Bu, PlayStation’ın hem No Man’s Sky hem de Resident Evil 7 Biohazard’a benzer şekilde isteğe bağlı VR desteği olan oyunlara yönelmek istediğine işaret ediyor. Ancak, önceki PSVR oyunlarının PSVR 2 ile uyumlu olup olmayacağına dair henüz bir bilgi yok.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.