Sony, PSVR 2’de OLED ekran kullanmaya devam edebilir

Japan Display Inc. (JDI), cep telefonları için OLED ekranlar oluşturmaya odaklanmak yerine sanal gerçeklik gözlükleri için LCD ekranlar geliştirmeye odaklanmaları hakkında konuştu. Bloomberg ile yapılan röportajdan çıkan söylentilerden biri, Sony’nin PSVR 2 için OLED ekranlara bağlı kalan tek VR gözlük üreticisi olacağıydı.

LCD uzmanı şirket, LCD ekranların OLED’den daha yüksek çözünürlüklü oldukları için VR için standart olacağına inanıyor. Üstelik bu geçiş maliyetleri de aşağı çekiyor. JDI’nın VR gözlük mühendisi Yoshihiro Watanabe, şirketin inç başına 1200 piksel (PPI) sığdırabilen LCD ekranlar yapabileceğini söylüyor. Yüksek çözünürlüklü VR gözlüklerinin inç başına en az 1000 piksele sahip olduğu kabul ediliyor.

LCD ekranlar önümüzdeki yıllarda daha çok tercih edilecek

PSVR 2

Daha önce PSVR gibi çoğu VR gözlüğünde hızlı hareketlere duyarlı ve daha iyi kontrasta sahip olduğu için OLED kullandı. Buna rağmen, 2020’de LCD ekranlar daha da öne çıktı. Endüstri analisti Omdia, LCD’nin önümüzdeki 5 yılda baskın teknoloji olacağına inanıyor. Omdia araştırma müdürü Hiroshi Hayase, “VR söz konusu olduğunda, panelin ürettiği görüntü kalitesi en önemli unsur olacaktır çünkü gözlük, esneklik ve enerji verimliliği gibi diğer özelliklere gerçekten ihtiyaç duymuyor.” diyor.

Sony, PSVR 2 olarak adlandırılan bir sonraki gözlüğün çözünürlük, görüş alanında izleme ve girişe kadar her şeyi geliştireceğini, performans ve etkileşimde önemli sıçramalara sahip olacağını vadetti. Gözlük kablosuz olmasa da yalnızca tek bir kablo ile karmaşayı çözecek. Cihaza eşlik eden kontrol cihazları, PS5 DualSense oyun kolunun uyarlanabilir tetikler ve dokunmatik geri bildirim gibi öne çıkan yenilikçi özelliklerine sahip olacak.

Ortaya atılan bazı söylentiler, Sony’nin 2022 yılının sonlarında piyasaya sürülecek olan PSVR 2 gözlüğü için OLED ekranlarla kalmayı planladığını öne sürüyor. Diğer gözlük üreticileri ise LCD ekranlara geçecek. Sony iddialar hakkında yorum yapmayı reddetti.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.