Putin, Rusya’nın yerli oyun konsolu yapmasını istiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümetine Rusya’da oyun konsolları geliştirme konusunda araştırma yapma talimatı verdi.

RT‘nin raporuna göre Putin geçtiğimiz hafta başında Rusya’da hem sabit hem de taşınabilir oyun konsol üretimini organize etmek için gerekliliklerin saptanmasını istedi.

Emrin uygulanması için son tarihin 15 Haziran 2024 olarak belirlendiği bildirildi. Konsolu yapsalar da oyun geliştiricilerinin ilgisini çeker mi, bilemiyoruz…

Putin, oyun konsolu, Rusya

Rusya, yerli oyun sektörünü oluşturmaya çalışıyor

Kremlin’in internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre başkan ayrıca Bakanlar Kurulu’na oyunların kullanıcılara ulaştırılması için bir işletim sistemi ve bulut sistemi geliştirme çağrısında bulundu.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, başkanın bir Rus konsolu yapma yönündeki talimatının Rusya’nın yerli oyun endüstrisini geliştirmeyi amaçladığını açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından 2022’de birçok yüksek oyun şirketi Rusya’daki faaliyetlerini durdurdu. Sony, Microsoft, EA, Activision Blizzard, Nintendo ve daha fazlası jeopolitik iklim nedeniyle kendilerini bölgeden uzaklaştırdı.

Rusya, sosyal medya, VK

Vladimir Putin, konsol planını VK üzerinden yürütebilir

Rus gazetesi Kommersant, Putin’in planı gerçekleştirmesi için büyük olasılıkla ülkenin teknoloji şirketi VK’yı görevlendirdiğini bildirdi.

Ancak gazete, piyasa katılımcılarının kendi PlayStation ve Xbox konsollarını üretme yetkisinin bulunmadığı, böyle bir sistemi sıfırdan yaratmanın 10 yılı bulabileceğini söylediklerini belirtiyor.

Rusya’nın Valve’ın Steam Deck konsoluna benzer taşınabilir bir cihaz için Çin’den oyun donanımı tedarik etmesinin daha gerçekçi bir seçenek olduğu iddia ediliyor.

Sizce Vladimir Putin yönetimindeki Rusya, oyun ve konsolu pazarında atılım yapabilir mi? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.