Sony başkanı Hiroki Totoki geçici olarak PlayStation’ın CEO’su oldu

Sony başkanı, COO’su ve CFO’su Hiroki Totoki, Jim Ryan’ın ayrılığının ardından bugün resmi olarak PlayStation bölümünün geçici CEO’su olarak atandı.

Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan, emeklilik kararı aldığını açıklamıştı. Totoki, Ryan’ın istifasının ardından 1 Nisan 2024 itibarıyla görevi devralıyor.

Ryan artık resmi olarak şirketten ayrılmış durumda ve Totoki PlayStation bölümünü denetlemek için devreye giriyor. Başkan ayrıca Sony Group’taki mevcut görevini de sürdürüyor.

PlayStation Studios, Sony

Totoki, Ryan’ın kalıcı halefi bulunana kadar PlayStation’ın geleceğinin bir sonraki bölümünü tanımlamaya yardımcı olmak için Sony Group Corporation Başkanı ve CEO’su Kenichiro Yoshida ve SIE yönetim ekibiyle yakın iş birliği içinde çalışacak.

Yönetici her ne kadar geçici CEO göreve bugün başlasa da, geçtiğimiz aylarda stüdyoları ziyaret etmeye başlamıştı ve Sony’nin oyun stratejisine ilişkin görüşlerini net bir şekilde ortaya koymuştu.

Helldivers 2, Halo

PlayStation, strateji değişikliğine gidebilir

Totoki, Şubat ayında, Sony’nin oyun tarafında kâr marjlarını iyileştirmeyi hedeflediğini ve PlayStation bölümünün PC platformunda daha agresif olmasını istediğini belirtmişti.

Oyun bölümünün neden brüt gelirde bir artış gördüğü halde kârda bir artış olmadığı sorulduğunda, çoklu platform oyunları yayınlamanın ileriye giden yol olmaya devam ettiğini hissettiğini ortaya koymuştu.

Öte yandan PlayStation, Ryan’ın çizdiği canlı hizmet oyunlarına odaklanma vizyonundan yavaş yavaş geri çekiliyor gibi görünüyor. Yine de Helldivers 2’nin başarısı bu stratejiyi yeniden canlandırmaya teşvik edebilir.

Spider-Man, The Great Web, çok oyuncu, oynanış, fragman

Naughty Dog’un The Last of Us Online’ı iptal etmesinin ardından, Sony’nin canlı hizmet Twisted Metal projesini ve Insomniac’ın Spider-Man: The Great Web adlı çok oyunculu oyununu rafa kaldırdığı ortaya çıkmıştı.

Ayrıca Sony geçtiğimiz yılın Kasım ayında PlayStation Studios tarafından geliştirilen 12 canlı hizmet oyununun yarısının iptal edildiğini duyurmuştu. Üstüne yukarıdaki oyunlar gibi iptal edilen projeler de oldu.

PlayStation, Jim Ryan sonrası planlarını daha da netleştirdiğinde ve Totoki’den sonra görevi devralacak isim belli olduğunda sizlerle paylaşacağız. Takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.