Qualcomm, PlayStation ve Nintendo ile yeni el konsolları üzerinde çalışmak istiyor

Mobil cihazlarda başarılı işlere imza atan Qualcomm, el konsolları için PlayStation ve Nintendo ile çalışmaya açık olduğunu açıkladı.

Yarı iletken şirketinin kıdemli başkan yardımcısı Alex Katouzian, Computex 2023’te yaptığı açıklamada Qualcomm’un Sony ile halihazırda görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Katouzian, “Pek çok konsol oyun şirketi bu el cihazlarını istiyor. Bunlar üst düzey grafik özellikli cihazlar değiller ancak tüm mobil oyuncuları kendi ekosistemlerinde tutmak istiyorlar.” dedi.

Şirket muhtemelen PlayStation Showcase’de sergilenen Project Q kod adlı cihazla ilgileniyor. Geleceğe yönelik fikirlerin tartışılıp tartışılmadığı bilinmiyor.

Yine de yeni bir PSP veya PS Vita konsoluyla ilgili beklenti içinde olmamanızda fayda var. Çünkü Qualcomm, mobil ve akış cihazlarını kastediyor.

Anlaşılan yarı iletken devi, konsol üreticileriyle ortaklık yaparak alanını genişletmek istiyor. Ancak cihazların grafik kalitesinde nasıl bir sıçrama planladıkları merak konusu. Gelişmeleri takip edeceğiz.

PS5 için akış amaçlı geliştirilen Project Q, kısa bir videoyla gösterilse de çıkış tarihi henüz açıklanmadı. Ancak son söylentiler, konsolun Kasım ayında piyasaya sürüleceğini öne sürüyor.

PlayStation, yeni el konsolunun yanı sıra yeni kablosuz kulaklıklarını da duyurmuştu. Cihazların özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.