Sony, anime akış platformu Funimation’ı kapatıyor

Sony, animasyon içeriklerine odaklanan akış platformu Funimation’ı kapatacağını duyurdu. Mevcut üyeler, Crunchyroll hizmetine geçirilecek.

Funimation, 2 Nisan 2024 tarihinden itibaren kapanacak ve aboneler Funimation Digital kopyalarına erişimlerini kaybedecek. İçeriklerin kaybedilmesi tartışmalara yol açtı.

Funimation’dan Crunchyroll’a geçiş yapmak isteyenler, bir sonraki faturalandırmada fiyat artışıyla karşılaşacak. Ancak dün yayınlanan SSS sayfasına göre mevcut aboneliği iptal etme ve para iadesi alma seçeneği de var.

Sony, Funimation, anime

Funimation’ın yardım sayfasında kapanış kararıyla ilgili olarak aşağıdaki ifadeler yer aldı:

“Lütfen Crunchyroll’un şu anda Funimation Digital kopyalarını desteklemediğini unutmayın. Bu da daha önce mevcut olan dijital kopyalara erişimin desteklenmeyeceği anlamına gelir. Ancak içerik tekliflerimizi geliştirmek ve size olağanüstü bir anime yayın deneyimi sunmak için sürekli çalışıyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz ve Crunchyroll’da bulunan kapsamlı anime kütüphanesini keşfetmenizi öneririz.”

Kullanıcılar, Funimation kimlik bilgilerini kullanarak Crunchyroll platformuna giriş yapabilecek. Ardından verilerini taşımak için otomatik olarak bir istem alacaklar.

Geçiş sürecinde sorun yaşayanların, Crunchyroll destek ekibiyle iletişime geçmesi gerekecek.

Sony, Crunchyroll, akış hizmeti

Sony, Crunchyroll’u Funimation ile birleştirmişti

Sony, Crunchyroll’u 2021 yılında AT&T’den satın almış ve Funimation bünyesine katmıştı. Anlaşmanın bedeli, 1.175 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Crunchyroll içerikleri, Sony Pictures Core üzerinden PS Plus Premium abonelerine indirim ve ücretsiz içerik kataloğu ayrıcalıklarıyla sunulmuştu. Ne yazık ki, bu hizmetler Türkiye’de yok.

Geçen ay 13 milyon ücretli aboneyi geçtiği açıklanan Crunchyroll, dünyanın en büyük eğlence akış hizmetlerinden biri olmaya devam ediyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.