Sony, anime yayın hizmeti Crunchyroll’u milyar dolarlık anlaşmayla satın aldı

Sony, anime yayın hizmeti Crunchyroll’u AT&T’den satın aldı. Dev anlaşmanın fiyatı 1.175 milyar dolar olarak belirlendi. Teknoloji ve eğlence devinin şirketi benzer bir teklifle bünyesine katacağı geçtiğimiz yılın sonlarına doğru ortaya çıkmıştı.

Crunchyroll, anlaşmanın ardından Sony’nin akış hizmeti olan Funimation bünyesine katılacak. Şirket, kısa süre önce 200’den fazla ülkede 5 milyonu aşkın abone ve 120 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahip olduğunu açıklamıştı. Sony Pictures CEO’su Tony Vinciquerra, iki anime hizmetini tek bir çatı altında birleştirme amaçlarının en kısa sürede tümleşik bir anime abonelik deneyimi geliştirmek olduğunu söyledi.

Sony, her alanda anime yayın hizmeti sunmayı hedefliyor

Sony, Funimation, anime

Sony Pictures CEO’su yaptığı açıklamada, “Crunchyroll’un gelişiyle, anime hayranlarına daha önce hiç olmadığı gibi hizmet etmek ve hayranlara anime deneyimini sinema, etkinlikler, ev eğlencesi, oyunlar, akış, lineer TV gibi seçtikleri herhangi bir platformda, istediği her yerde ve her şekilde sunmak için benzeri görülmemiş bir fırsata sahibiz.” ifadelerine yer verdi.

Sony’nin CEO’su Kenichiro Yoshida, “Crunchyroll’u Sony Gropu’ta karşılamaktan büyük heyecan duyuyoruz. Anime, dünyanın dört bir yanındaki izleyiciler arasında duygu uyandıran ve onlara ilham veren, hızla büyüyen bir araç. Crunchyroll ve Funimation’ın uyumu, anime topluluğunun kalbi olan yaratıcılara ve hayranlara daha da yakınlaşmamızı sağlayacak. Anime aracılığıyla dünyayı duyguyla dolduran daha da olağanüstü bir eğlence sunmak için sabırsızlanıyoruz.” sözleriyle anlaşmadan duyduğu heyecanı dile getirdi.

Sony, eğlence dünyasının önde gelen şirketlerinden biri olarak yeni anlaşmayla birlikte anime tarafında önemli bir atılım yapmış oldu. AT&T, gelen kaynağı yayın harcamalarından biriken borçları ödemeye yardımcı olmak için kullanacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.