Sony belirli PS3 oyunlarını PS5’te geriye dönük uyumlulukla oynatmaya çalışıyor

Sony’nin belirli PS3 oyunlarını geriye dönük uyumluluk yoluyla PS5’te oynatmaya çalıştığı bildiriliyor. Konsol devi daha fazla klasiği modern donanımına taşıyabilir.

PS3 oyunları şu anda mimari uyumsuzluk nedeniyle PS5’te yerel olarak çalışamıyor. Sadece, Türkiye dahil çok sayıda bölgede olmayan PS Plus Premium’un akış hizmeti aracılığıyla oynanabiliyorlar.

Yeni iddia, sızıntılar konusunda olumlu bir geçmişe sahip olan XboxEra kurucusu Nick “Spheshal_Nick” Baker tarafından ortaya atıldı. Henüz resmi olarak onaylanmasa da umut verici bir gelişme olabilir.

Güncelleme: En güvenilir kaynaklardan biri olan Giant Bomb’dan Jeff Grubb, Game Mess Mornings podcast’inin son bölümünde, bir süredir PS3 emülasyonuna dair çalışmalar olduğunu duyduğunu açıkladı.

Grubb, “Uzun zamandır üzerinde çalışıldığını duyduğum bir şey. İlk duyduğumda bu yılın başlarında açıklanacağını düşünmüştüm. Bu açıkça gerçekleşmedi, ancak asla olmayacağı anlamına gelmiyor – belki de gerçekleşir.” dedi.

PS3

Baker’a göre, Sony’nin çabaları meyvesini verirse, seçili PS3 oyunları PS5’te (ve muhtemelen PS4’te) yerel olarak çalışacak ve herhangi bir akış hizmeti gerekmeyecek.

Böylece akışın olmadığı bölgelerde sunulan PS Plus Deluxe planına abone olanlar, PS3 oyunlarını da klasikler kataloğunun bir parçası olarak alabilecek.

PS3 için geriye dönük uyumluluk veya emülasyon çözümleri ara ara gündeme gelse de henüz kesin bir çözüm üretilemedi. Konsolun karmaşık mimarisinin bu eksiklikten sorumlu olduğu konuşuluyor.

PS5, PS3, PS2, PS1, geriye dönük uyumluluk

PS5 geriye dönük uyumluluk konusundaki eksiklikleri nedeniyle sıkça eleştirildi. Ancak cihazın ömrünün yarısına gelmemize rağmen herhangi bir somut adım atılmadı. Gelişmeleri takip edeceğiz.

Sony’nin rakibi Microsoft ise yeni nesilde gerekeni yaptı. Kullanıcılar Xbox, Xbox 360 ve Xbox One oyunlarını Xbox Series X|S konsollarında oynayabiliyor.

Sizce geriye dönük uyumluluk kritik bir gereksinim mi? Konsol alırken kararınızda etkisi oluyor mu? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.