Sony, Bend Studio’nun yeni oyununa 250 milyon dolardan fazla yatırım yapıyor – Rapor

Bend Studio, 2019’da çıkan Days Gone’dan bu yana sessizliğini koruyor. Stüdyonun bir sonraki oyunu iddialı bir yapım olacak gibi görünüyor.

Days Gone yönetmeni Jeff Ross dahil olmak üzere stüdyonun tam olarak ne üzerinde çalıştığını kimse bilmiyor. Ancak Ross, Sony’nin oyuna 250 milyon dolardan fazla yatırım yaptığını öne sürüyor.

Yönetmen, X/Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Days Gone’ın devam oyununa kapıları kapatan konsol devinin anlamsız bir şekilde çılgınca rakamlara çıktığını belirtti:

“Her ne yapıyorlarsa, bunun için en azından çeyrek milyar dolar harcadılar. Ben bir iş adamı değilim, ancak Sony’nin yüz elli milyonluk (dürüst olmak gerekirse hepsi çılgın rakamlar) bir DG devam oyununu ucuza finanse etmek istememesi gerçeği göz önüne alındığında bu delice.”

Days Gone 2, Bend Studio

Days Gone 2 hayal olarak kalacak gibi görünüyor

Ross, Bend Studio’nun yeni oyununun Days Gone 2 olmadığını düşünüyor. Ayrıca mevcut yönetim altında devam oyununun gelmeyeceğini ortaya koyuyor.

PlayStation CEO’su Hermen Hulst’ın Days Gone’dan nefret ettiğini ve Sony’nin The Last of Us’ın daha başarılı bir zombi oyunu olması nedeniyle önyargılı olduğunu iddia ediyor.

250 milyon dolar büyük bir rakam olsa da, AAA oyunlarda çıta buraya kadar yükseliyor. Rockstar’ın GTA 6 için benzer bir bütçe ayırdığı bildiriliyordu. Ancak aynı kalitede işler gelir mi? Sanmıyoruz.

Horizon Forbidden West, Complete Edition

Sony’nin Bend Studio’ya ayırdığı çeyrek milyar dolar, artan geliştirme maliyetlerinin bir belirtisi gibi görünüyor. Bu, sektör ve tüketiciler için daha olumsuz bir hava yaratabilir.

Geçtiğimiz yıllarda yükselen bütçelere karşı oyun fiyatlarının yükselmemesi tartışmaya açıldı. Sonunda fiyatlar 70 dolar seviyesine kadar çıktı. Tabii, bu fiyatlar bizde kat be kat daha derinden hissedildi…

Oyun şirketleri zor zamanlar geçiriyor; kimi kapanıyor, kimi işten çıkarma dalgasına kapılıyor. Öte yandan yüksek fiyatlar tüketicinin ayağını kesiyor. Darboğaz gittikçe daha da dayanılmaz bir hal alıyor.

Yaşanan çıkmazda, tüm dünyada yükselen enflasyonun payı büyük. Oyun oynamak alt liglerde gittikçe daha da lüks oluyor. Sonumuz hayrolsun…

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.