Sony, bağımsız oyun yayıncısı Devolver Digital’dan azınlık hissesi satın aldı

Sony, bağımsız oyun yayıncısı Devolver Digital‘a yatırım yaptığını doğruladı. Yayıncının dün halka arz edilmesiyle birlikte konsol devinin azınlık hissesi aldığına dair haberler ortaya çıkmıştı.

GamesIndustry.biz‘e göre Devolver Digital, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda 950 milyon dolarlık değeriyle ABD merkezli en büyük şirket oldu. Sony’nin yayıncıya %5’lik bir yatırım yaptığı bildirildi. Ayrıca Çinli oyun devi NetEase’in de %8’lik bir hisse aldığı öne sürülüyor.

Devolver Digital’ın kurucuları ve mevcut tüm çalışanları şirkette hisse sahibi olarak hâlâ çoğunluk hissesini elinde tutuyor. Yayıncı, web sitesinden yaptığı açıklamada halka açılmanın oyunları finansal sonuçlar hakkında endişelenmeden yayınlamaya devam etmesini sağlayacağını söyledi.

Devolver, oyun sektörünün öne çıkan yayıncılarından biri ve Croteam (Serious Sam, The Talos Principle), Dodge Roll (Enter the Gungeon), Nerial (Reigns, Card Shark), FireFly Studios (Stronghold serisi) gibi önemli bağımsız geliştiricileri satın aldı.

2009 yılında kurulan Devolver Digital, Hotline Miami ve Shadow Warrior gibi oyunlarla tanındı. Geçtiğimiz yıl Serious Sam 4 ile oyuncuların karşısına çıkan yayıncı, bu yıl Inscryption, Loop Hero, Death’s Door gibi oyunları piyasaya sürdü. Şirket, önümüzdeki yılın başlarında Arkane Studios’un kurucusunun yeni oyunu Weird West‘i yayınlayacak.

Yayıncı aldığı yatırımlarla birlikte daha önce düşünmediği oyun projelerine ortak olmayı planlıyor. Gelecekte hangi oyunlarla karşımıza çıkacaklarını merakla bekliyoruz. Sony ise yaptığı yatırımla oyun sektöründeki atılımlarına bir yenisini eklemiş oldu.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.