Sony, Avrupa’da Vita markasının haklarını kaybetti

Sony, Avrupa Birliği’de“Vita” ticari markasını kaybetti. AB Genel Mahkemesi, konsol devinin daha önce el konsolunda kullandığı marka üzerindeki haklarını iptal ederek diğer şirketlerin ürünleri için bu terimi kullanmasına izin verdi.

Sony, Vita markasını artık kullanılmaması nedeniyle ticari markasının bazı haklarını elinden kaçırdı. Geçtiğimiz yıllarda üretimi durdurulan el konsolunun ismi artık görüntü ve/veya sesin yanı sıra programları da içeren veri taşıyıcı cihazlar için kullanılabilecek.

Kluwer Trademark Blog, mahkeme kararının, Vieta Audio şirketinin 2011’de ticari markanın kaldırılması için yaptığı başvurunun ardından geldiğini belirtti. Şirket, PS Vita’nın taşınabilir bir oyun cihazı olduğu için “programlar içeren veri taşıyıcıları” tanımına uymadığını savundu.

Sony’nin, Vita markasını kaybetmenin önüne geçemedi

PS Vita, el konsolu, Sony

Sony, sunduğu kanıtlarla markasının arkasında durdu. Şirket, PS Vita’nın oyun oynatma özelliğine ek olarak, internete erişebildiğini ve görüntü/ses depolayabildiğini öne sürdü. Ne yazık ki, bu savunma, Temyiz Kurulu için yeterli olmadı. Genel mahkeme sonunda kararını vererek markanın iptaline hükmetti.

Mahkemeye göre asıl sebep, PS Vita’nın veri taşıma işlevlerinin ve görüntü/ses depolama özelliğinin ikincil planda kalmasıydı. Cihazın öncelikli amacı oyun oynatmaktı. Ayrıca mahkeme, veri taşıma ve görüntü/ses depolama özelliklerinin PS Vita’nın pazarlama sürecinin merkezinde yer almadığını da savundu.

Vita markasının iptal edilmesi, geçtiğimiz yaz son oyunlarını alan el konsoluna bir darbe daha vurdu. Vita üretimi 2019’da resmi olarak 2019‘da sona erdi. Ayrıca Sony, geçen ay PS3 ve PS Vita mağazalarından kredi kartı ve PayPal gibi ödeme yöntemlerini kaldırdı.

PS Vita mağazası birkaç PSP oyunuyla birlikte hâlâ açık olsa da Sony, artık el konsolu pazarında kalmak istemediğini belirtti. Hayranların yeni nesil el konsolu beklentileri de bu kararla birlikte suya düştü.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.