Sony artık PC oyunlarını “PlayStation PC” markası altında yayınlıyor

Sony artık Steam’deki birinci parti oyunlarında yayıncı olarak “PlayStation PC” markasını kullanmaya başladı. Konsol devi, daha önce oyunlarını Steam’de PlayStation Mobile olarak yayınlıyordu.

Corporation Wiki‘de yer alan bilgilere göre Sony, “PlayStation PC LLC” markasını geçtiğimiz Nisan ayında kaydetmiş. Aslına bakılırsa bölümlerin PlayStation PC ve PlayStation Mobile olarak ayrılması önemli bir hamle ve şirketin PlayStation deneyimini konsolların ötesine taşıma konusunda kararlı olduğunu gösteriyor.

Sony, Horizon Zero Dawn ve Days Gone‘ı Steam’de yayınlamasının ardından, PC’ye oyun taşıma konusunda uzman olarak Nixxes Software‘i satın aldı. Son olarak Uncharted: Legacy of Thieves Collection ve God of War da PC platformuna gelecek oyunlar arasına eklendi. Konsol devi, daha fazla PlayStation oyununu yeni kitlelerle buluşturmayı planladığını açıkça ortaya koymuştu.

Sony, yatırımlarına agresif bir şekilde devam edecek

PlayStation Studios, Sony

Sony Group CFO’su Hiroki Totoki dün yaptığı açıklamada, şirketin geliştirme kapasitesine “agresif” bir şekilde yatırım yapmayı planladıklarını belirtti. Ayrıca Sony’nin oyunlarını PC’ye ve mobil cihazlara getirmek için satın aldığı stüdyoların uzmanlığından yararlanmayı planladığını da ortaya koydu. Totoki şöyle konuştu:

“İleride PlayStation Studios’un geliştirme kapasitesini artırmak ve oyunları PC’ye ve mobil cihazlara getirmek için bu stüdyolardan yararlanmayı planlıyoruz. Mevcut mali yılın başından itibaren duyurulan satın almalar sonucunda PlayStation stüdyolarının sayısı 4’ten 16’ya, geliştirici sayısı ise yüzde 20’ye yakın artış gösterecek. İleriye dönük olarak geliştirme kapasitemize agresif bir şekilde yatırım yapmaya devam etmeyi planlıyoruz.”

PlayStation PC, Sony’nin yatırımlarını daha da büyütme planlarının ardında düzenleyici bir rol oynayacaktır. PC platformu kârlı bir pazar ve konsol üreticisi bunun farkında. PlayStation içinde PC’ye yönelik bir markanın yer alması, bu yolda ciddi adımlar atılacağına işaret ediyor.

Anlaşılan PlayStation PC imzalı Sony oyunlarını gelecekte daha fazla göreceğiz. Şirket, PlayStation Mobile markasını iOS ve Android mağazalarında kullanmaya devam ediyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.