Sony, PlayStation konsollarının erişilebilirlik özelliklerini tanıtan bir web sitesi açtı

Sony, PS4 ve PS5 konsollarının yanı sıra PlayStation oyunlarının erişilebilirlik özelliklerini tanıtan bir web sitesini erişime açtı. Yeni web sitesi, oyunculara daha iyi erişilebilirlik sağlamak için sektör çapında bir girişimi temsil ediyor.

Web sitesinde PS4 ve PS5 konsollarının görsel, ses, metin, kontroller ve daha birçok alandaki kapsamlı erişilebilirlik özelliklerini detaylı olarak listeliyor. Ayrıca Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlanan oyunların hangi erişilebilirlik ayarlarını desteklediğini gösteriyor. PlayStation ve Erişilebilirlik web sitesine buradan erişebilirsiniz.

PlayStation Studios, erişilebilirliğe odaklanan oyunlara adandı

PlayStation Studios, oyunlar

The Last of Us Part II, Ratchet & Clank: Ayrı Dünyalar, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Marvel’s Spider-Man Remastered, Destruction AllStars, Returnal, Ghost of Tsushima Yönetmenin Sürümü, Death Stranding Director’s Cut, God of War, Horizon Zero Dawn, Days Gone ve Predator: Hunting Grounds, erişilebilirlik ayarlarıyla öne çıkan oyunlar arasında gösteriliyor.

Web sitesinde konsolların ve oyunların hangi ayarlara sahip olduğu detaylı olarak gösteriliyor. Erişilebilirliğin geleceğini tartışan video içerikleri de yer alıyor. Ayrıca Sony ve PlayStation yöneticilerinin erişilebilirlik tarafındaki vizyonlarını açıkladığı mesajlar da var.

Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO’su Jim Ryan, “Sony Interactive Entertainment’ta, tüm yeteneklere sahip oyuncular için bir gelecek inşa etmeye çalışıyoruz. Teknolojiyi PlayStation topluluğumuz için erişilebilirlik araçlarını, ürünlerini ve hizmetlerini geliştirmek ve misyonumuza rehberlik etmek için kullanıyoruz: Dünyayı oyunun gücüyle birbirine bağlamak.” mesajıyla karşımıza çıkıyor.

PlayStation Studios Başkanı Hermen Hulst‘ın mesajı ise şu şekilde: “Oyuncular için erişilebilir bir dünya yaratmak bizi motive ediyor ve çalışmalarımıza ilham veriyor. PlayStation Studios’ta, sadece sürükleyici deneyimler sunmakla kalmayıp, aynı zamanda paylaşılan oyun keyfi aracılığıyla çok fazla ortak noktamız olduğu için oyuncuların anlamlı bağlantılar kurmasına olanak tanıyan oyun içerikleri üretmeyi amaçlıyoruz.”

Günümüzde oyunlar, herkes için erişilebilir olmaya odaklanıyor. Sadece PlayStation değil, birçok geliştirici, oyunlarında renk körlüğü, metin boyutu, ses, altyazılar, giriş eşleme ve daha fazlası için ayarlar içeriyor. Sony’nin yeni web sitesinin Türkçe versiyona da sahip olduğunu belirtelim. Oyun engel tanımaz!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.