Sony, PlayStation oyunlarını belirli satış hedeflerine ulaştıktan sonra PC’ye taşıyor

Sony’nin PS4 oyunlarını PC oyuncularıyla buluşturması aslında bir bir stratejiydi. SIE Worldwide Studios’un eski başkanı Shawn Layden, PC sürümlerinin amacının PlayStation dünyasına yeni hayranlar getirmek olduğunu açıkladı. Sony bunu, konsoldaki satışları doygunluk noktasına ulaşan en çok satan PlayStation oyunlarını taşıyarak yapıyor.

PlayStation Studios Başkanı Hermen Hulst, Sony’nin oyunlarını, yarattığı hikayeleri, karakterleri ve dünyaları henüz deneyimlememiş yeni oyunculara ulaştırabilmek için PC’ye aktardığını zaten açıkça belirtmişti. What’s Up PlayStation podcast’inde konuşan Layden, konsol devinin PlayStation dünyasına daha fazla insanı dahil etmek istediğini ancak bunu yalnızca kendi platformundaki insanlarla yapamayacağını söyledi.

PlayStation için ulaşılması en kolay kitle PC oyuncularıydı

Days Gone, Bend Studio, Sony

Layden’a göre Sony, yeni hayranlar kazanmak istiyordu ve ulaşılması en kolay olanlar PC oyuncularıydı. Days Gone ve Horizon Zero Dawn gibi PlayStation’a özel oyunları daha önce PC’ye taşındı. Bu oyunları taşımanın ardındaki mantık da en çok satan oyunlar arasında olmaları. Hâlâ PS4 ve PS5 konsollarında satıyorlar olsa da rakamlar artık dengeye ulaştı.

Eski Sony yöneticisi, oyunları PC’ye getirmenin konsol platformlarındaki satışlara zarar vermeden insanların PlayStation dünyasına göz atmalarına izin verdiğini ve Sony’nin herhangi bir kaybı olmadığını söylüyor. Hatta ona göre, PC oyuncularının gelecekteki Sony oyunlarını oynamak için bir PS5 satın alma şansı bile var. Days Gone’ın piyasaya sürüldükten iki yıl sonra PC lansmanıyla yeniden ilgi görmesi bunu kanıtladı.

Layden ayrıca PlayStation’ın oyunlarını aynı gün PC’de yayınlamasının pek olası olmadığın ancak imkansız olmadığını da söyledi. Hulst ise önceliklerinin konsol ekosistemi olduğunu belirterek bunu onaylamıştı. Sony, birinci parti oyunlarının PC’ye taşınmasına yardımcı olması için Nixxes’i satın almıştı. Son olarak, Uncharted: Legacy of Thieves Collection önümüzdeki yıl PS5 ve PC’ye gelecek.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.