Sony, güncel PlayStation Plus abone sayısını açıkladı: Rakamlarda önemli artış var

Sony, Temmuz-Eylül aylarını kapsayan ikinci çeyrek raporunda, PlayStation Plus hizmetinin abone sayısını açıkladı. Çevrimiçi abonelik hizmeti PS Plus, geçtiğimiz çeyreğe göre abone sayısında önemli bir artış gördü.

Sony, geçtiğimiz çeyrekte 47.2 milyon PS Plus abonesi olduğunu bildirdi. Ağustos ayında toplam abone sayısı 46.3 milyon olarak açıklanmıştı Yeni rakamlar, hizmete yaklaşık 900 bin üyenin daha eklendiğini ortaya koyuyor. Öte yandan aylık aktif PSN kullanıcısı sayısı değişmedi ve 104 milyonda kaldı.

PlayStation Plus, yükselişini sürdürürken, Xbox Game Pass de abone sayısında artış yakaladı. Microsoft’a göre Xbox’ın Game Pass hizmeti 20 milyondan fazla aboneye ulaştı. Game Pass’in abone sayısı, en son Ocak 2021’de 18 milyon olarak açıklanmıştı.

PlayStation, Sony’nin en büyük gelir kapısı oldu

PlayStation Store, PS Store

Konsol devi, çeyrek boyunca PS4 ve PS5’te 76.4 milyon oyun satıldığını ve bunların 7.6 milyonunu birinci parti oyunların oluşturduğunu belirtti. PlayStation Store, 2.86 milyar dolardan fazla kazanç sağlayarak şimdiye kadarki en büyük ikinci çeyrek gelirini yakaladı.

Yine PlayStation Yazılım & Hizmetler bölümü, 4.03 milyar doları aşan gelirle, en yüksek ikinci çeyrek verilerine ulaştı. Aylık toplam 104 milyonu bulan aktif kullanıcılar, son üç ayda PSN’de ortalama 36.27 dolar harcadı. Toplama bakıldığında, PlayStation, Temmuz-Eylül 2021 çeyreğinde 5.86 milyar dolardan fazla gelir elde ederek ikinci çeyrek rekoru kırdı.

Şu anda PlayStation, Sony’nin en büyük gelir kapısı ve çeyrek boyunca toplam gelirlerin yüzde 27’sini oluşturdu. Aynı zamanda Sony’nin son üç aydaki toplam kârının yüzde 25‘ini oluşturarak bu alanda da bir numara oldu. PlayStation Plus abonelerindeki artış, yükselen gelirlerde önemli rol oynadı.

Sony, oyun ve hizmetlerde gelirlerini yükseltti

PS5, DualSense

Sony’nin oyun bölümü, ikinci çeyrek boyunca donanım satışlarında geçtiğimiz yıla göre yıllık yüzde 287.4 gibi büyük bir artış gördü. Kutulu oyun satışları yıllık yüzde 17.6 düşüş kaydederken, PS Store üzerinden yapılan dijital oyun satışları yüzde 1.1 arttı.

Son olarak, DLC’ler ve mikro ödemelerin dahil olduğu ek içerik satışları, ikinci çeyrekte geçen yıla göre yüzde 4.7 arttı. Ayrıca PlayStation Plus ve PlayStation Now’ı kapsayan ağ hizmetleri satışları da aynı şekilde yüzde 4.7 artış gösterdi. Kısaca Sony, pandeminin de etkisiyle oldukça kârlı bir dönemi daha geride bıraktı.

PlayStation Plus Kasım 2021 oyunları henüz açıklanmadı. First Class Trouble, dünkü State of Play canlı yayınında onaylandı ve söylentiler, önümüzdeki ay 6 oyun verileceği yönünde. PS Plus aylık oyunlarını buradan takip edebilirsiniz. Ayrıca PS5 ve PS4 konsollarının satış rakamlarına buradan göz atabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.