PlayStation 5 satışları dünya çapında 13.4 milyona ulaştı

Sony, PlayStation 5 konsolunun satış rakamlarına ışık tutan son gelir raporunu yayınladı. PS5, Temmuz-Eylül aylarını kapsayan ikinci çeyrekte 3.3 milyon adet daha sattı ve toplam satışlarını 13.4 milyona çıkardı.

PS5 satışları, çip krizi ve diğer tedarik sorunları nedeniyle beklentilerin altında kaldı. Yine de Sony’nin yeni nesil konsolu, Xbox tarafındaki rakiplerine göre daha yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başardı. Microsoft’a göre Xbox Series X/S, toplamda 8 milyon adet sattı.

Öte yandan PS4, yeni nesil konsolların gelişiyle birlikte düşüşünü sürdürdü ve ikinci çeyrekte sadece 200 bin adet satabildi. Böylece konsolun toplam satış rakamları 116.6 milyona ulaştı.

PS5, rakipleri Xbox Series X/S ile arayı açamadı

PS5, DualSense, Xbox Series X

PS5, her ne kadar Xbox Series X/S’i geride bıraksa da, aradaki farkı çok fazla açamadı. Rakamlara bakılırsa Sony, stok sorunları ve Xbox’ın Game Pass atılımı nedeniyle birçok oyuncuyu Microsoft’a kaptırmış gibi görünüyor. Daha da kötüsü, konsol kıtlığı hâlâ devam ediyor ve küresel çip sorununun 2023 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.

Sony, ikinci çeyrekte 7.6 milyon birinci parti oyun sattığını açıkladı. Konsol devi, ayrıca oyun satışlarının toplamda 76.4 milyon olduğunu belirtti. Şirket için bir başka iyi haber de oyun satışlarının yüzde 62’sinin dijital olması. Elbette bunda pandemi sürecinin getirdiği alışkanlıkların etkisi büyük.

Oyun tarafındaki rakamlara gelecek olursak; Spider-Man: Miles Morales, PS5 ve PS4’te 6.5 milyon adet satarak PS5’in en çok satan birinci parti oyunu olmaya devam ediyor. Miles Morales’in macerasını, toplamda 1.4 milyon satan Demon’s Souls ve 1.1 milyon satışla önemli bir dönüm noktasına ulaşan Ratchet & Clank: Rift Apart takip ediyor.

Son olarak, Sony, dün gerçekleştirdiği PlayStation State of Play canlı yayınında üçüncü parti oyunlara ve güncellemelere odaklandı. Canlı yayını kaçırdıysanız, buradan izleyebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.