Sony, PS5’in geriye dönük olarak neden sadece PS4 oyunlarını desteklediğini açıkladı

Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan, yeni donanımı tasarlarken sınırlı zaman ve kaynaklar nedeniyle PlayStation 5’in Xbox Series X/S’den farklı olarak daha eski oyunları desteklemediğini söyledi. Sonuç olarak konsol devi, PS5 konsolunun geriye dönük uyumluluk desteğinde taviz vermek zorunda kaldı.

Jim Ryan, Axios’a verdiği röportajda, “Yeni bir platform tasarlamayla ilgili bu soruyu düşünürken önemli olan şey, zamanın, mühendislik kaynağının ve paranın sınırlı olduğu ve neyin dahil olup neyin olmadığı konusunda önemli değişikliklerin yapılması gerektiğidir.” Ryan ayrıca PS5’in PS4 oyunlarıyla tamamen geriye dönük olarak uyumlu olduğunu, çünkü topluluktan yeni nesil konsolda PS4 oyunlarını oynayabilmek için yoğun talep geldiğini belirtti.

Sony, Ratchet & Clank serisindeki yaklaşımı benimsiyor

Ratchet & Clank, Rift Apart

Ryan, Sony’nin gelecekte PS1’e kadar eski oyunların desteklenmesini hakkında planları olup olmadığı konusunda yorum yapmadı. SIE başkanına göre Sony, Ratchet & Clank serisinde izlediği yaklaşımı tercih ediyor. Şirket, PS2 klasiğinin bir PS4 versiyonunu yayınladı ve daha sonra yalnızca PS5’e özel bir devam oyunu piyasaya sürdü. Konsol üreticisi bu yaklaşımın serinin taze ve modern tuttuğuna inanıyor.

Aynı röportajda Ryan, eski PlayStation oyunlarını reddediyor gibi göründüğü 2017 yılındaki konuşmasına açıklık getirdi. PlayStation’ın mirasına saygı duyduğunu ve PlayStation’ın ilk konsoldan bu yana ne kadar geliştiğine işaret ettiğini söyledi. Sony, her ne kadar geriye dönük uyumluluk konusunda kararı alsa da, PS4’ün ardından PS5 de eski oyunları desteklememesi nedeniyle sınıfta kaldı.

Sizce PS5 ile sunulan geriye dönük uyumluluk PS1, PS2 ve PS3 oyunlarını da kapsamalı mıydı? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.