Sony, PS5 ile kendi yıllık konsol satış rekorunu kırmayı planlıyor

Sony CEO’su Kenichi Yoshida, geçtiğimiz Salı günü düzenlenen bir genel kurul toplantısı sırasında açıklama yaptı. VGC tarafından aktarıldığı üzere, şirket, 31 Mart 2023’te sona eren gelecek mali yılda 22,6 milyon adet PS5 üretip göndererek kendi yıllık konsol satış rekorunu kırmayı hedefliyor. Rekor, 1998 yılında 22.6 milyon satan ilk PlayStation konsolu tarafından belirlenmişti.

Sony, 22,6 milyondan fazla PS5 satması halinde PS2‘nin 22 milyonluk, PS3‘ün 14,4 milyonluk ve PS4‘ün 20 milyonluk satış rekorunu da kıracak. Diğer yandan konsol devi, hedefin iddialı olduğunu ve arzı sınırlayan küresel tedarik zinciri sorunları nedeniyle zorluklarla karşılaşmaya devam edeceğini kabul ediyor. Sony’nin pandeminin neden olduğu kapanma sürecindeki satış artışından hâlâ yararlanabileceğini bildiriliyor.

Analistlere göre PS5 donanım olarak güncellenebilir

PS5, PlayStation 5

Yoshida, PS5’in şu anda hala kısıtlamalarla karşı karşıya olduğunu, ancak şirketin önümüzdeki mali yılda konsolun üretimini artırmayı hedeflediğini de sözlerine ekledi. Bir süredir şirketin 2022’de konsolun dahili bileşenleri yeniden tasarlanmış bir PS5 piyasaya süreceği konuşuluyordu. Bu değişikliğin ana sebebi, PS5 üretimini yavaşlatan küresel yarı iletken sıkıntısı. Analistlere göre yenilenen tasarım, konsolun 5nm CPU’sunu 6nm’lik yarı özelleştirilmiş AMD CPU ile değiştirecek.

Sony, Şubat ayında yaptığı açıklamada Mart 2022’de sona erecek olan şimdiki mali yılında 14.8 milyondan fazla PS5 göndermeyi hedeflemişti. Bu rakam, PS4’ün piyasaya sürüldükten sonraki ikinci yılında perakendecilere satılan konsol sayısını aşıyor. Ancak şirket hedefe ulaşmak için tedarik zinciri sorunlarından kaynaklanan zorluklarla mücadele edebileceğini de belirtmişti. Sony CFO’su Hiroki Totoki, analistlere PS5 için 2022 yılına kadar arz sıkıntısı beklediklerini söylemişti.

Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan, daha önce şirketin karaborsacılardan kaçınmak için inanılmaz derecede sıkı çalıştığını belirtmişti. Konsol devi, bunu PlayStation Direct hizmetini kullanarak ve Avrupa’daki dağıtım hizmetlerini genişleterek yapmayı planlıyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.