PlayStation’ın aylık aktif kullanıcılarının yarısını PS4 oyuncuları oluşturuyor

PS5 artık ömrünün yarısında ancak PS4, toplulukta hâlâ yoğun ilgi görüyor. Sony Interactive Entertainment, önceki nesil konsolun işinin önemli bir parçası olmaya devam ettiğini açıkladı.

Sony’nin dünkü iş segmenti toplantısında SIE’nin yeni ortak CEO’ları Hermen Hulst ve Hideaki Nishino, PlayStation platformunun geleceğine yönelik stratejileri hakkında bir güncelleme paylaştı.

SIE’nin Platform İş Grubu’nun CEO’su olarak yeni görevine bu hafta sonu başlayacak olan Hideaki Nishino, PS5’in bugüne kadarki en kârlı nesil olduğunu ve operasyon gelirinin diğerlerinin toplamını gölgede bırakmaya yakın olduğunu belirtti.

PS4, PlayStation 4

Buna karşılık PS4’ün hâlâ aylık aktif konsol kullanıcılarının tam yarısını (49 milyon kullanıcı) oluşturduğunu ekledi. Nishino, çevrimiçi görüşmesi sırasında şunları söyledi:

“Gördüğünüz gibi PlayStation 5 kullanıcı tabanı önemli ölçüde büyümeye devam ederek aylık aktif konsol sayımızın yarısına ulaştı. PS4 hâlâ işimizin önemli bir parçası olsa da, PS5 oyuncularımız önceki nesle göre çok daha fazla katılım gösteriyor ve bu trendlerin devam etmesini bekliyoruz.”

SIE’ye göre PS5 oyuncuları, PS4’e kıyasla daha fazla para harcıyor ve oyun oynamaya daha fazla zaman harcıyor. PS5 kullanıcıları konsol başına eklenti içeriğine (+%176), hizmetlere (+%57) ve çevre birimlerine (+%34) daha fazla para harcıyor, ancak oyunlara %12 daha az para harcıyor.

PS5, PS Plus Premium, oyun akışı

PS5 şimdiye kadar 59.3 milyon adet sattı. Ancak aynı süre göz önüne alındığında PS4 daha hızlı satış (60 milyon) yaptı. Görünüşe göre kullanıcıların yeni nesle geçiş hızı Sony’nin beklentilerinin altında kalıyor.

PS4 artık geri planda kaldı ve birçok geliştirici, zaman ve kaliteden ödün vermemek için PS5’e odaklanıyor. Yine de PS4, kapsamlı oyun kütüphanesiyle hâlâ cazip bir seçenek.

Sony bu gece State of Play canlı yayını yapacak. Etkinlik PS5 ve PSVR 2 oyunlarının yanı sıra birinci parti oyunlara odaklanacak. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.