Sony’nin PS5 oyunlarının maliyeti 200 milyon dolara ulaşacak

Eski PlayStation patronu, PS5 oyunlarının 200 milyon dolara mal olacağını öngörüyor. PlayStation’da çeşitli yönetici rolleri üstlenen ve Eylül 2019’da Sony’den ayrılan Shawn Layden, oyun geliştirme maliyetinin her platformda iki katına çıktığını söyledi.

Eski Sony yöneticisi, görevde bulunduğu dönemde PS4 oyunlarının her birinin maliyetinin 100 milyon doları bulduğunu belirtti. Bloomberg’e konuşan Layden, PS5 oyunlarının her birinin 200 milyon dolara mal olacağını ve fiyatların o noktadan artmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

Shawn Layden, Sony, PlayStation
Shawn Layden, ‘Porsiyonları küçültün’ der gibi…

Layden, büyük oyun şirketlerinin artan geliştirme maliyetiyle riski azaltma stratejisi uygulayarak mücadele edeceğini ve bunun da AAA oyun yayıncılarını devam oyunlarına teşvik edeceğini öne sürdü. Sektörün tecrübeli ismi, bu durumun sürekli belirli oyunların öne çıkarak, oyuncuların sürekli kendini tekrarlayan oyun türleriyle karşı karşıya kalmasına ve çeşitliliğin azalmasına neden olacağını düşünüyor.

Bloomberg, Layden’ın PlayStation için çalışırken sürdürülebilirlik sorununun ortaya çıkmasındaki rolünü de sordu. Sonuçta eski yönetici 2019’un sonlarına kadar SIE Worldwide Studios‘un başkanıydı ve döneminde Uncharted 4, Horizon Zero Dawn, God of War, Days Gone ve Marvel’s Spider-Man gibi göz alıcı oyunlar piyasaya sürülmüştü. Layden, “Harika bir oyunun nasıl görünebileceğini dünyaya göstermeye katkıda bulunduğumu düşünüyorum” diye yanıtladı.

Sony, PS5 için yüksek bütçeli devam oyunları üzerinde çalışıyor

Horizon Forbidden West

Sony, şu sıralar PS5 için yüksek bütçeli devam oyunları üzerinde çalışıyor. Söz konusu oyunların çoğu, aynı zamanda PS4 sürümüne de sahip olan nesiller arası oyunlar. Guerrilla Games’in heyecanla beklenen devam oyunu Horizon Forbidden West, Polyphony Digital’ın bir sonraki yarış oyunu Gran Turismo 7 ve Sony Santa Monica’nın yeni God of War oyunu şu anda geliştirme aşamasında.

Bu arada Days Gone geliştiricisi Bend Studio da yeni bir IP üzerinde çalışıyor. Uncharted ve The Last of Us serilerinin arkasındaki Naughty Dog ise ilk bağımsız çok oyunculu projesini geliştiriyor. Öte yandan stüdyonun PS5 için The Last of Us Remastered sürümü üzerinde çalıştığı da söylentiler arasında.

Sony, önümüzdeki Perşembe günü PlayStation stüdyolarından ve sektörün en yaratıcı geliştiricilerinden bazılarının yeni oyunlarıyla ilgili duyurulara yer vereceği bir PlayStation Showcase canlı yayını düzenleyecek. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.