Shawn Layden, Sony’den neden ayrıldığını ilk kez açıkladı

Eski PlayStation başkanı Shawn Layden, iki yıl önce Sony’den ayrılmıştı. Ayrılık kararının nedenlerine açıklık getiren Layden, o dönemde tükenmek üzere olduğunu ve sürdürülebilir, kalıcı bir miras bırakmak için ayrılmak istediğini belirtti.

Shawn Layden, Bloomberg‘den Jason Schreier ile yaptığı bir röportajda, ayrılışının arkasındaki nedenleri ilk kez ortaya koydu. SIE Worldwide Studios CEO’luğundan Eylül 2019‘da istifa etti ve bu pek çok kişi tarafından ani bir hamle olarak görüldü. Layden’ın büyük ölçüde sessizliğini koruması, kendisiyle şimdiki SIE CEO’su Jim Ryan arasında bir güç mücadelesi olduğuna dair spekülasyonlara yol açtı.

Shawn Layden, Jim Ryan ile ilgili soruları cevapsız bıraktı

Shawn Layden

İlginç bir şekilde Schreier, Layden’a Ryan ile ilgili dedikodular hakkında sorular sorduğunda, söylentileri ne doğruladı ne de yalanladı. Bunun yerine, sadece istifa zamanının geldiğini tekrarlamayı seçti. Ayrıldığında PlayStation sadece Layden’ın görevi bıraktığını ve çok özleneceğini açıklamıştı. Layden bu konuda da sessiz kaldı.

Layden, ayrılık kararı hakkında “Bu, genç bir insanın işi. Hissettim: Mirasıma nokta koymak için iyi bir zamandı. Zirveden ayrılmak ve başka bir neslin PlayStation 5’i piyasaya sürmesine izin vermek için iyi bir zaman gibi görünüyordu. Sanırım bitirmenin en iyisi olacağını gördüğüm anda kararımı aldım ve daha mutlu olamazdım.” şeklinde konuştu.

Shawn Layden, istifa kararını aldığında Sony’ye yaklaşık 32 yıldır hizmet veriyordu. Şirkete ilk olarak 1987 yılında şirketin Tokyo’daki kurumsal iletişim departmanına katılmıştı. PlayStation başkanı, daha önce Insomniac Games‘i satın almanın en büyük kariyer başarılarından biri olduğunu belirtmişti. Son dönemde sürekli olarak AAA oyun geliştirmenin artan maliyetleriyle ilgili endişelerini dile getiriyor ve ısrarla bu modelin sürdürülebilir olmadığını vurguluyordu.

Layden, Temmuz ayında eğlence şirketi Streamline Media Group‘un danışma kuruluna katıldığını duyurdu. Eski Sony yöneticisi, şirketin video oyunları ve işletme stratejisini şekillendirmeye yardımcı olacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.