Sony’nin PSVR 2 üretimini durdurduğu bildiriliyor

Sony’nin, satışları beklentileri karşılamadığı için PSVR 2 üretimini duraklattığı iddia ediliyor. Şirket önce eldeki stokları eritmeye çalışacak.

Bloomberg‘in haberine göre, Şubat 2023’te piyasaya sürülen yeni nesil sanal gerçeklik gözlüğünün satışları her çeyrekte giderek azaldı. Bu nedenle Sony, üretimi tamamen durdurma yoluna gitti.

Rapor, tüketici satışları yerine perakendecilere yapılan sevkiyatları takip eden araştırma firması IDC’ye dayanıyor. Konsol devinin elinde halihazırda üretilmiş yeterince ürün olduğu öne sürülüyor.

PSVR 2

PSVR 2 yüksek fiyatı nedeniyle eleştiri almıştı

PSVR 2, Şubat 2023’te 550$ / 600€ fiyatla piyasaya sürüldü, ancak Sony henüz cihazın kaç adet sattığını açıklamadı. Ancak fiyatın PS5’ten bile yüksek olması eleştiri noktasıydı.

IDC’nin önceki tahminleri, satışların yavaş başladığını ve VR gözlüğünün Mart 2023 sonuna kadar yaklaşık 270.000 adet satıldığını bildirdi. Rakamların daha yakın tarihlerde nasıl değiştiği bilinmiyor.

Sony geçtiğimiz ay PSVR 2’ye PC uyumluluğu getirmek üzere çalışmalar yaptığını açıkladı. Şu anda test sürecinde olan özelliğin kullanıcılara bu yıl sunulması bekleniyor.

Horizon Call of the Mountain, PSVR 2

PC uyumluluğu, önceki neslin ardından yine bekleneni veremeyen VR gözlüğünün satışlarını artırmaya yardımcı olabilir. PSVR 2 kullanıcıları böylece daha geniş bir kütüphaneye de erişmiş olacak.

Şirket, oyunların ardından donanım tarafında da platformlar arası hamleler yapmaya başladı. Artık denize düştüğü her zaman PC’ye sarılıyor. Umarım bir gün PS Plus hizmetinde de aynı stratejiyi izlerler.

Sizce Sony bir türlü istediğini alamadığı VR alanından artık vazgeçmeli mi? Yoksa kütüphaneyi geliştirirse beklediğini alabilir mi? Yorumlarda buluşalım.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.