Sony, yeni nesil 8K VR teknolojisini tanıttı

Sony, şirketin geliştirilmekte olan en son teknolojilerini tanıttığı Sony Teknoloji Günü adlı çevrimiçi bir etkinlik düzenledi. Sunumlardan birinde, 8K görüntü oluşturmak için iki küçük 4K ekran kullanan yeni bir sanal gerçeklik gözlüğünün prototipi gösterildi.

Sony’nin hedefi, başa takılan VR gözlüğüyle OLED mikro ekran ve kafaya takılabilen düşük gecikmeli ekran kullanarak daha gerçekçi ve ayrıntılı görüntüler oluşturmak. Teknolojinin yeni nesil PSVR üzerinde kullanılması şimdilik mümkün görünmüyor ancak sanal gerçekliğin geleceğini şekillendirecektir.

Sony, yeni teknolojisini aşağıdaki videoda, yeni nesil VR teknolojisini yüksek çözünürlüklü bir 3D alanı yansıtan ve tek gözle yüksek çözünürlüklü 4K, iki gözle 8K çözünürlüğe ulaşan bir sanal gerçeklik ekranı olarak tanımladı. Üzerinde çalışılan proje gelişim sürecinin çok erken aşamalarında.

Yüksek görüntü kalitesi, CMOS görüntü sensörlerinin geliştirilmesiyle üretilen ince işleme ve gelişmiş paketleme teknolojisi ile çoklu piksel ve minyatürleştirme yoluyla geliştirilen cihaz ve devre teknolojilerini kullanan Organik Işık Yayan Diyot mikro ekran aracılığıyla elde ediliyor.

Birden fazla sensörden gelen verilerin entegrasyonu sayesinde tüm sistem genelinde gecikme azaltılarak işlem süresi düşürülüyor. Böylece VR gözlüğünde video izleyen bir kişi, kafasının hareketine göre gerçek zamanlı olarak yüksek çözünürlüklü görüntüleri deneyimleyebiliyor.

Yeni teknolojinin hareket hastalığı olan insanlar daha az etkilemesi ve daha fazla insanın teknolojiyi kullanabilmesini sağlaması bekleniyor. Sony, müzik, oyun ve filmlerdeki uygulamaların ötesinde, tıp eğitimi ve endüstriyel çalışma alanlarında da potansiyel görüyor.

Sony, yakın gelecekte PS5 için PSVR 2‘yi oyuncularla buluşturacak. PSVR’ın yeni nesil halefi olan yeni donanım, PS5’in DualSense kontrol cihazının yanı sıra Oculus Quest ve Valve Index gibi rakip sistemlerde öne çıkan özellikleri içeren yeni hareket kontrol cihazlarıyla gelecek.

Konsol devi, PSVR 2 gözlüğünün tasarımını ve çıkış tarihini henüz açıklamadı. Ancak cihazın ortaya çıkan özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.