Square Enix, 90’ların klasik platform oyunu Gex için marka başvurusu yaptı

Square Enix, 1990’larda Crystal Dynamics tarafından geliştirilen Gex için yeni bir ticari marka başvurusunda bulundu. Bu hamle, platform oyununun geri dönüşüne işaret ediyor olabilir.

Marka başvurusu Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nin (EUIPO) web sitesine göre 15 Aralık‘ta yapıldı ve sahibi Square Enix Limited olarak listelendi. Gex daha önce 1998’de Crystal Dynamics’in ana şirketi olan Eidos Interactive’e aitti. Ardından Eidos, 2009’da Square Enix çatısı altına girdi.

Gex serisinin ilk oyunu 1995 yılında PS1, Sega Saturn, 3DO ve PC için piyasaya sürüldü. İkinci ve üçüncü oyunlar, 1998 ve 1999 yıllarında piyasaya sürüldü. Dördüncü oyun, PS2 için geliştirilse de, daha sonra iptal edildi. İptal edilen oyundan şimdiye kadar sadece iki konsept görseli ortaya çıktı. Seriye dair en son şey, 2000 yılında yayımlanan bir kitap oldu.

Square Enix, 2017 yılında geliştiricilerin eski IP’lere dayalı oyunlar oluşturmasına olanak tanıyan bir program olan Square Enix Collective‘in bir parçası olarak bir dizi Eidos IP’sini kullanıma sundu. Gex de koleksiyonun bir parçasıydı. Ancak herhangi bir geliştiricinin yeni bir oyun yapıp yapmadığı belli değil.

Gex geri dönecek mi bilemiyoruz. Yine de eski bir seri olması nedeniyle remaster sürümlerinden başlayarak yeni projelerle karşımıza çıkabilirdi. Serinin potansiyel geri dönüşüne yönelik haber ve duyuruları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.