Square Enix yeni stüdyolar kurmayı ve satın almayı planlıyor

Square Enix, şirket içi geliştirme yeteneklerini artırmak için yeni stüdyolar kurmayı ve satın almayı planladığını açıkladı.

Oyun devi, 31 Mart 2023’te sona eren mali yıla ilişkin paylaştığı raporda, yetenekli harici geliştirme kaynaklarını gruba dahil etmek istediğini belirtti.

Ayrıca yeni stüdyolar yaratmanın yanı sıra birleşme ve satın almaları ve harici stüdyolarda azınlık hisseleri alma fikrini değerlendireceğini söyledi.

Yalnızca HD (konsol, pc oyunları) ve akıllı cihaz oyunları değil, aynı zamanda gelecekte platformlar arası içerikler geliştirmek için daha fazla mühendis ve geliştiriciyi işe almayı planlıyorlar.

Raporda 2023 mali yılında satışların ve kârın düştüğü de açıkladı. Bu durum kısmen Final Fantasy 14 gibi oyunlarındaki DLC eksikliğine bağlandı. Şirket, 2024’te daha güçlü bir mali yıl öngörüyor.

Final Fantasy 16

Square Enix yeniden yükselişe geçmek istiyor

Square Enix geçen yıl Crystal Dynamics, Eidos Montreal ve Square Enix Montreal stüdyolarını sadece 300 milyon dolara İsveçli oyun devi Embracer Group‘a satmıştı.

Satışla birlikte yayıncı Tomb Raider ve Deus Ex dahil 50’den fazla IP’yi kaybetmişti. Ayrıca Forspoken geliştiricisi Luminous Productions Şubat ayında kapatılarak şirketle birleştirilmişti.

Final Fantasy 16, 22 Haziran’da PS5’e özel olarak piyasaya sürülecek. En güçlü kozunu oynamaya hazırlanan yayıncı için bir dönüm noktası olabilir.

Görünüşe göre yönetim değişikliği geçiren şirkette büyüme çalışmaları tekrar başladı. Gelecekte hangi hamlelerle karşımıza çıkacağını merakla bekliyoruz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.