Avrupa Komisyonu, Microsoft – Activision anlaşmasına onay verdi

Microsoft, İngiltere‘de henüz beklediği sonuca ulaşamasa da Avrupa Komisyonu, şirketin Activision Blizzard’ı satın almasına onay verdi.

Avrupa Komisyonu, anlaşmayı Microsoft’un bulut oyun pazarıyla ilgili taahhütlerine tam olarak uyması koşuluyla onayladı. Yılan hikayesine dönen satın alma hamlesi için umut verici.

Komisyon, anlaşmanın rakip konsollara ve rakip çoklu oyun abonelik hizmetlerine zarar vermeyeceği ancak oyunların bulut hizmetleri aracılığıyla dağıtımında ve PC işletim sistemlerinin tedariki noktalarında rekabete zarar verebileceğini öne sürdü.

Call of Duty

Microsoft, komisyon tarafından belirlenen rekabet endişelerini gidermek için 10 yıllık bir süre ile aşağıdaki lisanslama taahhütlerini teklif etti:

  • Avrupa Ekonomik Alanı’daki (AEA) tüketicilere, istedikleri herhangi bir bulut oyun akışı hizmeti aracılığıyla, lisansına sahip oldukları tüm mevcut ve gelecekteki Activision Blizzard PC ve konsol oyunlarını akış yoluyla oynamalarına olanak tanıyan ücretsiz bir lisans.
  • Bölgedeki oyuncuların herhangi bir Activision Blizzard PC ve konsol oyununu akış yoluyla oynamasına izin vermek için bulut oyun akış hizmeti sağlayıcılarına ücretsiz bir lisans sağlanacak.

Yukarıdaki çözüm yollarının uygulanıp uygulanmadığını izlemek için Avrupa Komisyonu’nun gözetimi altında bağımsız bir mütevelli heyeti görevlendirilecek.

Söz konusu lisanslar, bir PC veya konsol mağazasından Activision oyunu veya abonelik satın alanların, oyunları herhangi bir bulut akışıyla oynatma hakkına sahip olmasını sağlayacak.

Böylece oyuncular kendi seçtikleri hizmette ve herhangi bir işletim sistemini kullanan herhangi bir cihazda akış yoluyla oyun oynayabilecek. En azından oyuncuları koruyan ve teknolojiyi destekleyen şartlar var.

Microsoft ve Activision arasındaki tartışmalı anlaşma, Suudi Arabistan, Brezilya, Sırbistan, Şili, Japonya, Güney Afrika ve Ukrayna’da da onaylandı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.