Star Wars Jedi serisinin yönetmeni Stig Asmussen, Respawn’dan ayrılıyor

Star Wars Jedi: Fallen Order ve Survivor oyunlarının yönetmeni Stig Asmussen, geliştirici Respawn Entertainment’tan ayrılıyor.

Bloomberg‘in haberine göre Asmussen, Respawn ve ana şirketi EA’deki görevini bırakıyor. Yönetmen, Cal Kestis’in yolculuğunu anlatan Star Wars serisinin yükselişinde önemli rol oynamıştı.

Bir EA sözcüsü, yayına yaptığı açıklamada, “Dikkatlice düşündükten ve değerlendirdikten sonra Stig Asmussen, başka maceralara atılmak üzere Respawn’dan ayrılmaya karar verdi ve ona iyi şanslar diliyoruz. Kıdemli Respawn liderleri, Star Wars Jedi: Survivor’daki çalışmalarına devam ederken ekibe rehberlik etmek için adım atacaklar.” dedi.

Asmussen, oyun sektöründeki yolculuğuna Midway Games (Atari) şirketinde başladı. Burada Dr. Muto ve Gauntlet Dark Legacy üzerinde çeşitli rollerde çalıştı.

Ardından Sony macerası başladı. Orijinal God of War oyununda baş çevre tasarımcısı olarak görev aldı. Devam oyununda sanat yönetmenliğine yükseldi. God of War 3’te yaratıcı yönetmen oldu.

Bir sonraki durağı Respawn Entertainment oldu ve buradan 9 yılın üzerinde çalıştı. Oyun yönetmenliğini yaptığı Star Wars Jedi serisini sektöre kazandırdı.

Stig Asmussen’in bundan sonraki planları henüz bilinmiyor. Umuyoruz ki, kariyerinde gerçekleştirdiği kaliteli işlere yenilerini ekler.

Star Wars Jedi: Fallen Order 2

Star Wars Jedi başarılı bir seri olarak kabul gördü

Star Wars Jedi: Fallen Order, Kasım 2019’da piyasaya sürüldü. Cal Kestis’in macerası yoğun ilgi gördü. Yakalanan başarının ardından geçtiğimiz Nisan ayında Survivor geldi.

Survivor, ilk oyundaki olaylardan 5 yıl sonrasını konu aldı. Artık bir Jedi Şövalyesi olan kahramanın yeni yolculuğunda BD-1, Cere Junda, Merrin ve Greez Dritus gibi birçok karakter geri döndü.

Devam oyunu çıktığında, PC sürümündeki performans sorunları yoğun bir şekilde eleştirildi. Respawn oyunu düzeltmek için düzenli olarak büyük güncellemeler yayınladı.

Asmussen geçtiğimiz Mart ayında, Cal Kestis’in hikayesini üçleme yapmak istediğini dile getirmişti. Ne yazık ki, bir sonraki oyunda onun imzası olmayacak…

Asmussen’in mirasını stüdyoda kimin devralacağı henüz bilinmiyor. Ancak Respawn’ın seriye dair adımları şekillendiğinde sizlerle paylaşacağız. Takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.