Xbox başkanı, Sony’nin oyunları PC’ye taşıma şeklini eleştirdi

Xbox başkanı Phil Spencer, E3 2021 öncesi yaptığı basın açıklamasında Sony’nin PC stratejisini eleştirdi. Spencer, Sony’nin oyunlarını PlayStation’da piyasaya sürdükten “yıllar sonra” PC’ye getirmesine ve oyunculardan farklı platformlarda oynayabilmeleri iki kez ücret almasına vurgu yaptı.

Spencer, yaptığı açıklamada, “Şu anda konsol, PC ve bulutta aynı anda oyun çıkaran tek platform biziz. Diğerleri konsol oyunlarını yıllar sonra PC’ye getiriyor, insanların donanımlarını önceden satın almalarını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda PC’de oynamak için ikinci kez para alıyor. Elbette bizim tüm oyunlarımız, tam platformlar arası destek dahil olmak üzere ilk günden abonelik hizmetimizde.” dedi.

Sony, PC konusunda taviz vermiyor

Horizon Zero Dawn, Aloy

Spencer, Sony tarafından yayınlanan oyunların PC sürümlerini satın alanların aynı oyunları PlayStation’da daha önce satın aldığını ve dolayısıyla “ikinci kez” ödeme yaptığını söyleyerek rakibine taş atıyor. Haksız da sayılmaz… Örneğin PlayStation için satın aldığınız Horizon Zero Dawn’ı PC’ye geldiğinde oynayabilmek için Steam veya Epic Games platformundan bir daha almanız gerekiyor.

Xbox kullanıcıları, Game Pass hizmeti aracılığıyla oyunlarını PC üzerinden ücretsiz olarak oynayabiliyor. Spencer, “Sonuç olarak, diğer şirketlerden daha fazla insanın önüne daha kaliteli oyunlar çıkardık. Xbox ekosisteminde artık her ay yüz milyonlarca insana ulaşıyoruz ve toplam adreslenebilir pazarımız büyüyecek. Diğerleri ise nispeten statik. Xbox ekosistemi hem içerik hem de toplam boyutta büyüdükçe hem oyuncular hem de ortaklarımız için daha değerli hale geliyor.” şeklinde konuştu.

Sony, şu anda PC oyunlarını PlayStation sürümleriyle aynı anda piyasaya sürme planının olmadığını açıkça belirtti. Konsol devi her ne kadar platforma özel oyunlarıyla konsollarını cazip hale getirse de; Xbox Game Pass, geniş kütüphanesi ve platformlar arası desteğiyle beğeni topluyor. Sony’nin bu stratejisinden vazgeçip vazgeçmeyeceğini zaman gösterecek.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.