Xbox, DualSense kontrol cihazının bazı özellikleriyle ilgileniyor

Microsoft, Xbox Series X/S oyun kumandasında önceki tasarıma bağlı kalarak yalnızca küçük değişiklikler ve iyileştirmeler yaptı. Buna karşılık Sony, DualSense kontrol cihazını dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetik düğmeleri gibi yeni özelliklerle tamamen yeniden tasarlamayı seçti.

Kinda Funny Gamescast’e konuşan Spencer, Xbox’ın muhtemelen yakın gelecekte VR gözlükler gibi büyük aksesuarları piyasaya sürmeyeceğini söyledi, ancak güncellenmiş bir kontrol cihazının olma olasılığının çok daha yüksek olduğunu öne sürdü. Xbox başkanı, donanım ekibinin yaptığı işleri sevdiğini belirtse de, DualSense kontrol cihazının kendilerine ilham kaynağı olabileceğini belirtti.

Microsoft, bazı DualSense özelliklerini Xbox oyun kumandasına taşıyabilir

PS5, DualSense, Xbox Series X

Spencer, “Kesinlikle daha fazla yere daha fazla oyun getirebilecek farklı türde cihazlar düşünüyoruz. Muhtemelen kontrol cihazı üzerinde yapacağımız bazı işler olacak. Sony’nin kontrol cihazı ile iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Bunlardan bazılarına bakıyoruz ve yönelmemiz gereken şeyler olduğunu düşünüyoruz.” dedi. Ayrıca Xbox’ın öncelikle Windows ve diğer platformlardaki fırsatları kovaladığını söyledi.

Xbox başkanı, geçtiğimiz Kasım ayında yine Sony’yi DualSense üzerindeki çalışmaları için övmüş ve şirketlerin birbirlerinden öğrenme arzusunu gizlemediğini belirtmişti. Spencer, yenilikte ısrarcı olmanın oyun endüstrisine fayda sağladığına inanıyor. Microsoft’un konsol tarafındaki en büyük avantajı Xbox Game Pass ve Sony bu tarz abonelik hizmetlerine direnmeye devam ediyor. Yine de bazı PlayStation özel oyunlarını PC’ye taşıyarak ilk adımları atmaya başladı.

Microsoft, bu yılın başlarında Xbox Series X/S sahiplerine yaptığı ankette, kontrol cihazında herhangi bir DualSense özelliğini görmek isteyip istemediklerini sormuştu. Belki de şirket, bu noktada somut adımlar atmaya başlayabilir. PS5 oyun kolunun tüm özelliklerine buradan göz atabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.