Xbox başkanı: Konsol kıtlığının tek nedeni çip krizi değil

Pandemi dönemi, PS5 ve Xbox Series X/S üretimini olumsuz etkiliyor. Bugüne kadar arz sıkıntısının nedeni çoğunlukla çip krizi olarak dillendiriliyordu. Ancak Microsoft yöneticisi ve Xbox patronu Phil Spencer, konsol kıtlığının yalnızca yarı iletken kısıtlamalarına bağlanamayacağını söyledi

Spencer’a göre, konsolların üretim ve piyasaya sürülme sürecinde henüz düzeltilmemiş birden fazla sorun var. The Wrap‘e konuşan Xbox patronu, “Sanırım bundan sadece çip sorunu olarak bahsetmek muhtemelen çok münferit kalır. Bugün bir konsol yapmak için gerekli parçaları alıp, talep olan pazarlara götürmenin ne anlama geldiğini düşündüğümde, bu süreçte birden fazla sıkışma noktası var.” dedi.

Konsol üretimindeki sınırlamalar önümüzdeki yıl da devam edecek

PS5, Xbox Series X, Xbox Series S

Spencer, üretim kısıtlamalarının önümüzdeki yıl da devam edeceğini ve hayranların yeni nesil donanıma sahip olamamasından dolayı kendisinin de hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Ayrıca PS5 ve Xbox Series X/S’nin insanların beğenisini toplayan ‘iyi konsollar’ olduğunu kaydetti.

Xbox başkanı sözlerine şöyle devam etti: “En çok hayal kırıklığı yaratan şey, hayranların hayal kırıklığı. İnsanlar yeni nesil konsolları gerçekten istiyor. Hem bizden hem de diğer platform sahiplerinden iyi konsolları ve yeni işlevselliği istiyorlar. Onları pazara sunmak için çok çalışıyoruz, ancak uzun bir süre üzerinde çalışacağımız bir zorluk olacak.”

Teknoloji sektörünün önde gelen şirketleri, çip krizi hakkında karamsar açıklamalar yapmaya devam ediyor. Intel ve Toshiba, arz daralmasının 2023 yılına kadar devam edeceğini öne sürmüştü.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.