PS5 ilk 8K 60 FPS oyunla test edildi: 8K çözünürlüğü destekliyor mu?

PlayStation 5, 8K oyun oynatabilme özelliğiyle dikkat çekiyordu. Bugün, bir oyun nihayet PS5’in tüm gücünü teste tabi tutuyor. The Touryst, 8K çözünürlükte 60 FPS vadeden ilk PS5 oyunu ancak yapılan testlere bakılırsa, yeni nesil konsol şu anda tam olarak bekleneni veremiyor.

The Touryst, dahili olarak 8K çözünürlükte (7680×4320) render alırken, PS5 aslında HDMI 2.1 üzerinden bu çıkışı desteklemiyor. Digital Foundry‘nin raporuna göre, geliştirici Shin’en Multimedia, konsolun bağlı olduğu herhangi bir 4K TV’de her pikseli altörneklemek için aşırı bir süper örnekleme tekniği kullanıyor. Bu da ‘görünürde’ 8K çıkışı sağlıyor.

PlaySation 5 için gerçek 8K çıkışın etkinleştirilmesi gerekiyor

PS5, Dualsense

Stüdyo, Sony’nin PS5’te 8K çıkışı etkinleştirmesi durumunda, The Touryst’in 8K TV’de altörnekleme yapmadan görüntülenmesine izin veren bir yama yayınlayacağını belirtti. Ancak PS5 veya Xbox Series X konsollarında 8K çözünürlükte oyun oynamayı sağlayacak olan güncelleme muhtemelen yakın zamanda gelmeyecek.

8K televizyonlar henüz tüketici pazarlarında yaygın değil. Bu nedenle böylesine yüksek çözünürlüklü çıkışları destekleyen sadece tek bir oyun var. PS5’te 8K çıkışı etkinleştiren yama için beklememiz gerekecek. The Touryst için yayınlanan 8K 60 FPS oynanış görüntülerini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Aslına bakılırsa The Touryst, yüksek çözünürlükteki performansı test etmek için ideal bir oyun değil. Minecraft tarzı bloklu bir sanat tarzına sahip ve grafikler, PS5 donanımını yoracak kadar fazla detaya sahip değil. AAA oyunların 8K yayınlanacağı günler geldiğinde, kare hızının 60 FPS’ye erişip erişemeyeceği merak konusu.

İşte ilk 8K 60 FPS PS5 oyunu: Touryst

PlayStation 5 için yayınlanan en son sistem yazılımı güncellemesi, nihayet M.2 SSD depolama genişletme özelliğini etkinleştirdi. Güncellemeyi indiren kullanıcılar, konsollarının depolama alanını yükseltebilirler. PS5 konsoluna SSD takma adımlarına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sony tarafından açıklanan M.2 SSD gereksinimlerine buradan göz atabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.