Yalnızca dijital AAA oyunlar, 2028’de standart haline gelebilir

Oyun şirketleri agresif bir şekilde maliyetleri düşürmeye ve karları yukarı çekmeye çalışıyor. Dijital sürümler bu noktada kurtarıcı olarak görülüyor.

Alan Wake 2’nin yalnızca dijital olarak çıkacağı duyurulmuştu. Remedy Entertainment böylece oyun disklerinin üretim ve nakliye maliyetlerinin önüne geçti. Oyunun fiyatı da daha makul bir aralığa geriledi.

Bu eğilim ilerleyen yıllarda yayılacak gibi görünüyor. Bir analiste göre gelecekte daha fazla AAA oyunun sadece dijital sürümlerle gelmesi bekleniyor.

Alan Wake 2

Circana (eski adıyla NPD Group) analisti Mat Piscatella’ya göre, yayıncılar, geliştiriciler ve hatta platform sahipleri önümüzdeki iki yıl içinde değişime hazırlanacak.

Analist, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AAA oyunlarda yalnızca dijital sürümlerin 2028 yılında standart haline gelebileceğini öne sürdü:

“Yalnızca dijital AAA sürümler yolda. Önümüzdeki 2 yıl içinde bu eğilim hızlanacak. 2028’e kadar çoğu Xbox ve PS sürümü için standart haline geleceğini düşünüyorum. Nintendo muhtemelen o kadar hızlı hareket etmeyecek, ama onlar her zaman sürprizlerle dolu.”

Death Stranding, PS4, PS5, yükseltme

Piscatella ayrıca bir süredir PlayStation ve Xbox’ta gördüğümüz bir trendi vurgulayarak dijital satış oranlarının zirveye ulaştığını belirtiyor. EA, Take-Two ve Capcom gibi yayıncılar da gelirlerinin çoğunu dijitalden elde ediyor.

Çevrimiçi oyunlar ve canlı hizmetlerin revaçta olmasıyla oyuncular ister istemez dijitale bağımlı olmaya başladı. Bana kalırsa kutulu sürümler kitaplığa dizmek dışında pek bir şey ifade etmiyor.

Sizce oyun sektörü böyle bir değişim geçirmeli mi? Yoksa kutulu sürümler de gelmeye devam etmeli mi? Yorumlarda buluşalım.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.