Bazı oyun yayıncıları, Xbox konsollarına verdiği desteği sorguluyor

Bazı üçüncü parti yayıncıların, Avrupa’da satışları durgunlaşan Xbox konsollarını desteklemeye devam etme konusunda şüphelerini dile getirdikleri bildiriliyor.

GamesIndustry.biz muhabiri Chris Dring, Oyun Geliştiricileri Konferansı (GDC) 2024’te bazı oyun şirketlerinin, PS5 ve PC’nin pazardaki hakimiyeti ışığında oyunlarına yönelik Xbox desteğini sorguladığını bildirdi.

Dring, donanım satışlarındaki düşüşün, bazı şirketlerin Microsoft’un platformunu desteklemeye değer görmemesinin nedenlerinden biri olduğunu öne sürdü. Bu özellikle Xbox’ın durgun zamanlar geçirdiği Avrupa için geçerli.

Xbox’ın donanım tarafında sıkıntıda olduğunu belirten muhabir, geçen yıl büyük bir oyun yayınlayan bir şirketin temsilcisinin, “Neden Xbox’ı destekleme zahmetine girdiğimizi bilmiyorum” dediğini aktardı.

Xbox Series S

Sektördeki Xbox Series S krizi devam ediyor

Microsoft şu anda üçüncü taraf geliştiricilerine hem Xbox Series X hem de daha düşük donanımlı Series S’i destekleme şartı koşuyor.

Bu durum daha önce geliştiricilerin tepkisine yol açmıştı. Xbox Series S, teknik özellikleri nedeniyle geliştirme sürecinde daha fazla zaman ve iş gücü gerektiriyor. Elbette bu durum geliştiriciler için özellikle AAA oyunlarda külfet oluyor.

Sea of Thieves, Xbox, Rare

Dring, Series S konsolunun konuştuğu geliştiriciler arasında hâlâ sıkıntılı bir nokta olduğunu öne sürüyor. Ayrıca birinci parti Xbox oyunlarının çoğunun bir noktada PlayStation’a geleceğini öngörüyor.

Microsoft şu sıralar oyunlarını PlayStation ve Nintendo konsollarına taşıyarak gelirlerini artırma yoluna gidiyor. Belki de donanım satışlarındaki açığı bu şekilde kapatmaya çalışıyor olabilirler.

Sizce Xbox’ın donanım satışlarındaki aşağı yönlü eğilimi ve Series S ısrarı geliştiricileri vazgeçiren bir etken olabilir mi? Yorumlarda buluşalım.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.