Yeni Deus Ex oyununun iptal edildiği bildiriliyor

İsveçli oyun şirketi Embracer Group’un Eidos Montreal tarafından geliştirilen yeni Deus Ex oyununu iptal ettiği bildiriliyor.

Oyunun yaklaşık iki yıldır geliştirildiği ancak stüdyodan yaklaşık 100 çalışanın işten çıkarılmasıyla birlikte projenin rafa kaldırıldığı öne sürülüyor.

Haberler ilk olarak Bloomberg‘den Jason Schreier tarafından paylaşıldı. Schreier’e göre Embracer, maliyetleri düşürmek için küçülmeye gitti.

Eidos Montreal daha sonra iddiaları bir tweet ile doğruladı ve 97 çalışanın geliştirme ekibinden, yönetimden ve destek hizmetlerinden ayrıldığını açıkladı.

Şirket, açıklamasında yapılan hamlelerin nedeni olarak küresel ekonomik şartları sebep gösterdi. Oyun sektöründe yaprak dökümü devam ediyor…

Oyunculara harika deneyimler sunmaya devam edeceklerini belirten Eidos, durumdan etkilenen personelleri destekleyeceğini söyledi:

“Bu geçiş dönemi boyunca etkilenen tüm personeli desteklemek için çalışıyoruz. Çok yetenekli, son derece deneyimli insanlar iş piyasasına giriyor. Biz onların bir sonraki projelerini bulmalarını istiyoruz ve buna yardımcı oluyoruz.”

Yeni Deus Ex, Jensen’in hikayesini anlatmayacaktı

Serinin ana karakteri Adam Jensen’in seslendirme sanatçısı Elias Toufexis, yeni oyunun gelmeyeceğini onayladı. Bunun nedeni muhtemelen Mankind Divided’ın beklentilerin altında kalmasıydı.

Sanatçı ayrıca Eidos Montreal’den çok sayıda çalışanın işten çıkarılmasına da tepki göstererek sektörün geldiği noktayı eleştirdi. Son dönemde oyun şirketleri işten çıkarma dalgalarıyla gündemde…

Toufexis, X hesabından yaptığı paylaşımda, “İki yıldır Deus Ex üzerinde çalışıyorlarsa ve hala benimle iletişime geçmedilerse, bunun Jensen’in hikayesi olmaması ihtimali de yüksek. Tüm bu insanların işten çıkarılmasına daha çok sinirleniyorum. Bu sektör böyle şeylerle dolu.” dedi.

Deus Ex, yeni oyun

2022 yılında ortaya atılan raporlar, yeni bir Deus Ex oyununun Kanada merkezli stüdyo tarafından geliştirildiğini ve projenin çok erken aşamada olduğunu bildiriyordu.

Embracer Group, Tomb Raider geliştiricisi Crystal Dynamics ile birlikte Eidos Montreal’i 2022’de Square Enix’ten cok uygun bir maliyetle satın almıştı.

Marvel's Guardians of the Galaxy

Stüdyo daha önce Deus Ex: Human Revolution (2011) ve Deus Ex: Mankind Divided’ı (2016) yapmıştı. Ardından 2021’de Marvel’s Guardians of the Galaxy ile karşımıza çıkmıştı.

Embracer, mali sorunlar nedeniyle yeniden yapılanma sürecinde zor zamanlar geçiriyor. Son zamanlarda sürekli işten çıkarmalar ve iptal edilen projelerle gündeme geliyorlar.

Deus EX sevilen bir seri olsa da hayranların yeni oyun hasreti bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Gelişmeleri takip edeceğiz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.