Yeni PS5 oyunlarının yüksek fiyatı satışları olumsuz etkiliyor

Yeni çıkan yüksek kaliteli PS5 oyunları PS Store’da 70 dolarlık fiyat etiketiyle satılıyor. Fiyatların bu seviyeye ulaşması satışlarda düşüşe neden oluyor.

Sony ve Activision tarafından sunulan verilere göre PlayStation’ın yazılım gelirleri artmış olsa da, oyun fiyatları satışlarda önemli bir düşüş yaşanmasına neden oldu.

PS5 satışlarındaki artış daha fazla oyunun alınmasına katkıda bulunuyor. Buna rağmen önceki yıllara göre bakıldığında oyun satışlarında önemli bir azalma var.

Call of Duty, Modern Warfare 2, çok oyunculu

PS5 oyun satışları düştü ancak gelir arttı

Satılan PS5 oyunlarının sayısı 2022 mali yılında 264.2 milyona geriledi. Bu rakam, bir önceki yıla göre 39 milyonluk önemli bir düşüşü temsil ediyor.

TweakTown‘ın raporuna göre yeni oyunların 70 dolardan fiyatlandırılması daha az oyun satılmasına yol açıyor. Ancak Sony, artış sayesinde hala daha fazla para kazanıyor.

Buna en iyi örnek Call of Duty: Modern Warfare 2 olarak gösteriliyor. Serinin yeni oyunu 10 günde 1 milyar dolar gelir elde etse de Sony’nin toplam oyun satışlarını yıldan yıla artırmayadı.

MW2, 2022’nin 3. çeyreğinde çıktı. O üç aylık dönemde bir önceki yıla göre toplam oyun satışlarında 6.2 milyon ve üçüncü parti oyun satışlarında 15.7 milyon düşüş görüldü.

Satılan oyun sayısı azalmış olsa da, Sony artan gelirler ve PS5 satışlarının başarısına güvenerek oyuncuların tepkisine bir süre daha kayıtsız kalacak gibi görünüyor.

Şirketin son mali raporuna göre PS5 satışları 38 milyonu aştı ve ilk çeyrek rekoru kırdı. Ayrıca PS Plus abonelerinin sayısında da önemli bir artış görüldü.

Türkiye’de durumlar çok daha vahim. Fiyatlar artık 1400 TL bandına ulaştı. Sebebini biliyoruz, biliyorsunuz. Önümüzde güzel bir fırsat var, aklınızda bulunsun…

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.