YouTube Gaming, oyuncuları yeni özellikler ve yatırımlarla destekleyecek

YouTube, oyuncu içerikleriyle ilgili istatistiklerin yanı sıra platformunu oyun tarafında daha fazla büyütmeyi amaçladığına dair bir plan açıkladı. Oyunla ilgili içeriklerdeki artış, içerik üreticilerine daha fazla destek olarak geri dönecek.

YouTube’da oyun içerikleri, sadece 2021’in ilk yarısında oyunla ilgili 800 milyardan fazla görüntüleme, 90 milyon saatten fazla canlı yayın ve 250 milyondan fazla video yükleme ile muazzam bir büyüme gördü. Oyuncu YouTuber’lar, düzenli içeriklerle önemli bir kitleyi platforma çekiyor. YouTube bunun farkında ve oyun içerikleri üretenlere daha fazla destek sunacak.

YouTube Gaming, içerik üreticilerine ve e-spor organizasyonlarına yatırım yapacak

YouTuber Gaming, oyuncu

YouTube’un küresel oyun başkanı Ryan Wyatt, akış platformunu genişleme planları dahilinde Dr Lupo ve TimTheTatMan gibi daha fazla içerik üreticisine yatırım yapacaklarını açıkladı. Ayrıca Minecraft Championships Pride 2021 gibi etkinlikler aracılığıyla e-spor desteğini sürdürmeye ve 100 milyon dolarlık Shorts Fonu ile kısa videolar için teşviğe devam edeceklerini belirtti.

YouTube ayrıca, izleyicilerin farklı canlı içerikleri keşfetmesine, yayıncıların daha fazla para kazanma seçeneği elde etmesine ve sohbet seçeneklerinin genişlemesine ve izleyicilerin diğer yayıncılara ulaşmasını sağlayan Oyun için Canlı Yönlendirme özelliğini geliştirmeye devam etmesine yardımcı olacak yeni araçlar üzerinde çalışmayı planlıyor.

Wyatt, paylaştığı bir blog yazısında, “YouTube Gaming, içerik oluşturucuların önümüzdeki 5 yıl içinde oyun geliştiricileri için her zamankinden daha önemli olacağının farkında. Artık sadece lansmanlarda pazarlama desteği için içerik oluşturuculara oyun vermekle ilgili değil. Yaratıcı yönü, işlevselliği ve formatları etkileyen gerçek ortaklar olarak orada bulunacaklar.” dedi.

YouTube, oyun yayıncılığı alanında her zamanki gibi Twitch ve Facebook ile karşı karşıya olacak. Facebook, bu hafta metaverse planını geliştirmek için 10 milyar dolarlık bir yatırım yapılacağını açıkladı. Konsept üzerinde çalışan binlerce insanla birlikte Facebook’un ana grubu Meta olarak yeniden adlandırıldı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.