Activision Blizzard, The Game Awards 2021’e kabul edilmedi

Activision Blizzard, bir süredir cinsel taciz ve ayrımcılık suçlamalarının hedefinde. The Game Awards etkinliğinin yapımcısı ve sunucusu Geoff Keighley, şirketin ödül adaylıkları dışında bu yılki etkinlikte yer almayacağını belirtti.

Keighley, haberi Twitter hesabından paylaşırken, oyun sektöründe tacize, suistimale ve yağmaya yer olmadığını vurguladı. Yani The Game Awards 2021’de Activision Blizzard’ın Call of Duty: Vanguard, Diablo 4, Overwatch 2 ve World of Warcraft gibi oyunlara yer verilmeyecek.

Keighley, yaptığı açıklamada, “Activision Blizzard’ın adaylığının ötesinde bu yılki The Game Awards’ın bir parçası olmayacağını doğrulayabilirim. The Game Awards, dünyanın en büyük eğlence biçimi olan bu sektör için bir kutlama zamanı. Hiçbir şirkette veya toplulukta suistimal, taciz veya yağmacı uygulamalara yer yok.” dedi.

Activision Blizzard sadece ödül etkinliğinde yer alacak

Activision, Blizzard

The Game Awards yapımcısı, Activision Blizzard’ın ne şekilde katılabileceğini düşündüğünü belirtti. Mağdur insanları desteklediğini ancak geliştiricileri oyunlarını öne çıkarma fırsatlarından mahrum bırakmak istemediğini söyledi. Her ne kadar şirketin tacize karşı tutumu kabul edilemez olsa da, ekiplere emeklerinin karşılığını alabilme fırsatı verilmesi düşünceli bir hareket.

Activision Blizzard sadece stüdyo içindeki ayrımcılıklarla gündeme gelmedi. Şirket, Call of Duty: Vanguard’ın Zombies modunda yerlere Kur’an-ı Kerim sayfalarının yerleştirilmesi nedeniyle büyük tepki gördü. Üstelik kutsal kitabın sayfaları, oyuncuların üzerlerine basabileceği şekilde saçılmış olarak konumlandırıldı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

The Game Awards 2021, 9 Aralık Perşembe günü gerçekleşecek. Etkinlikte verilecek ödüllere aday olan oyunların listesine buradan erişebilirsiniz. Activision Blizzard’ın ödüle aday olan tek oyunu Call of Duty: Warzone olacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.