Bağımsız geliştiriciler, Sony’nin PS Store politikalarını eleştirdi

Yayıncı Neon Doctrine kurucu ortağı Iain Garner, Sony’yi PlayStation Store indirim politikaları, bağımsız geliştiricilerle iletişim eksikliği ve daha küçük stüdyoları dezavantajlı hale getiren yüksek PS Store maliyetleri nedeniyle eleştirdi. Bazı bağımsız geliştiriciler, Garner’ı doğrulayarak destek verdi.

Garner, Sony’nin arka plandaki süreçlerine ışık tutan uzun bir yazı kaleme aldı ancak aslında şirketin adını doğrıdan vermedi. Bunun yerine konsol devini ‘Platform X’ olarak adlandırmayı seçti. Ancak Game Pass’in üreticinin platformunda bulunmadığını açıklayarak PC ve Xbox platformlarını dışarda bıraktı. Yani yayıncının Sony’den bahsettiği oldukça açık.

Sony, bağımsız geliştiricileri göz ardı ediyor

PlayStation Store, PS Store

Garner, Platform X’in birçok bağımsız geliştirici için işleri zorlaştırdığını iddia etti. Konsol üreticisinin, müşterilere mağaza indirimleri sunmak da dahil olmak üzere geliştiricilere oyunlarını mağazada rahatça yönetme imkanı tanımadığını söyledi. Ona göre bağımsız geliştiriciler platformda bir özelliği kullanabilmek için birçok engelle baş etmek, ısrarcı olmak ve herhangi bir promosyona dahil olmak için yalvarmak zorunda kalıyor. Garner’ın paylaşımında aşağıdaki ifadeler yer aldı:

“İşte Platform X hakkında bir konu. Platform X’i tanımlamayacağım ama çok başarılı bir konsolun işletmecisi ve Games Pass yok! Platform X, geliştiricilere oyunlarını yönetme imkanı vermez. Yükselmek için sorunlarla baş etmeli, yalvarmalı ve ricalarda bulunmalısınız. Blog onların düşündüğü kadar iyi değil. İstek listelerinin hiçbir etkisi yoktur, bu nedenle tüm kişisel pazarlamalarınız Platform X için hiçbir şey ifade etmez. Önemli olan tek şey onların değerlendirmesidir. Bu değerlendirme nasıl yapılır? Bilmiyorum, bunu paylaşmıyorlar ve oyunuma atfettikleri değeri paylaşmıyorlar.

Sırası gelmişken, onların onayı olmadan lansman indirimi bile yapamazsınız ve bu çok sınırlayıcı. Bu doğru… Diğer platformun yaptığı şeyi yapamazsınız, yani Platform X sahipleri her zaman en kötü anlaşmayı yapacak! Ama merak etmeyin. Öne çıkmanızı garanti etmenin bir yolu var! Tek yapmanız gereken, öne çıkmak için ÇOK makul bir minimum 25.000 USD harcamak. Oh ve sonra sonraki kazançlarınızın %30’u…”

Sony, indie dostu olduğu mesajını vermeye çalışsa da, durum öyle değil

Garner ayrıca Sony’nin PlayStation’ı indie dostu bir konsol olarak pazarladığını ancak bu mesajlarla çelişen politikalara sahip olmakla suçladı. Bazı bağımsız geliştiriciler de tartışmaya katıldı ve Garner’ın iddialarını doğruladı. Ayrıca Microsoft’un da Xbox mağazasında oyunları öne çıkarmak için benzer bir ödeme planına sahip olduğunu bildirdi. Ancak bağımsız geliştiriciler, Sony’nin sorunlarının ödeme planının ötesine geçtiğini söylüyor.

Whitehorn Games CEO’su Matthew White, stüdyosunun bu platformda karşılaştığı sıkıntılardan yakındı. White da Sony’nin adını kullanmadı ancak eskiden “Platform X”te çalıştığını da belirtti. LinkedIn profiline bakıldığında Ağustos 2016-2017 arasında PlayStation‘da çalıştığı görülüyor.

Sony daha önce de bağımsız stüdyolar tarafından eleştirilmişti. Bazı geliştiriciler, oyunlarının PS Store aramalarında görünmediğini ve yeni olmalarına rağmen çok geride yer aldıklarını belirtmişti.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.