Sony, PC’ye taşıdığı oyunlarla bilinen Nixxes Software’i satın aldı

Sony, geçtiğimiz günlerde PS5’e özel Returnal’ın geliştiricisi Housemarque’ı satın almasının ardından hız kesmiyor. Konsol devi şimdi de Hollandalı geliştirici Nixxes Software‘i satın aldığını duyurdu. Stüdyo daha önce Rise of the Tomb Raider’ın Xbox 360 versiyonunu yapmış ve birçok oyunun PC sürümüne katkıda bulunmuştu.

Marvel’s Avengers, şirketin şimdiye kadar en büyük oyunu oldu. Geliştirici, Crystal Dynamics ile birlikte oyun için içerikler oluşturdu. Diğer bir deyişle Sony’nin bu hamlesi, yayıncı Square Enix’in kaybı oldu. Nixxes, özellikle PC’ye taşıdığı ve optimize ettiği oyunlarla tanınıyor ve bu da Sony’nin gelecekte daha fazla PlayStation oyununu PC’ye getirmek istediğine işaret ediyor. Stüdyo, Marvel’s Avengers’ın yanı sıra Deus Ex: Mankind Divided ve Tomb Raider üçlemesi üzerinde de çalışmıştı.

Nixxes, PlayStation Studios altındaki diğer geliştiricilere katılacak

PlayStation Studios, Sony

PlayStation Studios başkanı Hermen Hulst, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yetenekli Hollandalı stüdyo Nixxes Software’in PlayStation Studios’a katılacağını duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Böylesine derin teknik uzmanlığa ve engin deneyime sahip bir ekibi PlayStation ailesine davet etmek gerçek bir zevk. Nixxes Software’deki herkese tebrikler.” dedi.

Hulst ayrıca yaptığı bir basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Nixxes’e büyük saygı duyuyorum ve bu çok deneyimli ekibin SIE’deki birinci sınıf geliştirme topluluğunun bir parçası olacağı için heyecanlıyım. Oyunları geliştirmek ve oyuncular için mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için tutkuları var. Nixxes, PlayStation Studios‘taki herkes için güçlü bir varlık olacak ve ekiplerimize en önemli hedefleri olan en iyi kalitede benzersiz PlayStation içerikleri oluşturmaları için yardımcı olacak.”

Nixxes’in kurucusu Jurjen Katsman, satın alımın ardından, “Çalışmaya başlamak için sabırsızlanıyoruz. Teknik ve geliştirmedeki uzmanlığımızı PlayStation Studios gibi güçlü bir IP merkezine taşımak için çok heyecanlıyız. PlayStation hayranlarına en yüksek kalitede oyun deneyimleri sunmak için sektördeki en yetenekli ekiplerden bazılarıyla çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” diyerek heyecanını dile getirdi.

Anlaşmanın mali şartları sözleşme taahhütleri nedeniyle açıklanmadı, ancak Sony bu noktada durmayabilir. Şirketin Demon’s Souls’u PlayStation 5 için yeniden geliştiren Bluepoint Games’i satın alabileceği ortaya çıkmıştı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.