Blizzard başkanı, cinsel taciz davasının ardından görevinden ayrıldı

Activision Blizzard, cinsel taciz ve ayrımcılık suçlamalarıyla açılan davanın ardından zor günler yaşıyor. Çalışanların greve gitmesi ve olayın sektör genelinde bir krize dönüşmesiyle birlikte stüdyodan önemli bir ayrılık haberi geldi. Blizzard başkanı J. Allen Brack görevinden ayrıldı.

Başkan ve COO Daniel Allegre tarafından Activision Blizzard web sitesinde yapılan açıklamada, Brack’ın yeni fırsatlar arama isteğiyle şirketten ayrıldığını ortaya koydu. Onun yerine, Blizzard’ın geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Jen Oneal ile platform ve teknoloji biriminin başkan yardımcısı Mike Ybarra şirkete birlikte liderlik edecek.

Mike, 7 yılı Microsoft’un Xbox departmanında üst düzey yönetici rolünde olmak üzere 20 yılı aşkın bir süredir teknoloji ve oyun sektörlerinde yer alıyor. Mike, en son Blizzard’da Battle.net ve Geliştirme Hizmetleri organizasyonlarını denetleyen Genel Müdür Yardımcısı ve Platform & Teknoloji Genel Müdürü olarak görev yapıyordu.

Jen Oneal ise şirkette 18 yıl geçirmiş tecrübeli bir isim ve Vicarious Visions stüdyosunun eski başkanıydı. Blizzard’da Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak, Diablo ve Overwatch serilerine üst düzey geliştirme liderliği ve desteği sağlıyordu.

Daniel Allegre, değişikliğin ardından yayınladığı açıklamada, “Jen ve Mike, şirket için geliştirme ve operasyonel sorumlulukları paylaşacaklar. Her ikisi de büyük karakter ve dürüstlüğe sahip liderlerdir ve iş ortamımızda yaratıcı mükemmellik için en ilham verici, sıcak ortamı sağlamaya ve en yüksek oyun geliştirme standartlarımızı desteklemeye derinden bağlıdırlar. Uzun yıllara dayanan endüstri deneyimleri ve dürüstlük ve kapsayıcılık konusundaki derin bağlılıklarıyla, Jen ve Mike’ın Blizzard’ı özenle, şefkatle ve mükemmelliğe bağlılıkla yöneteceğinden eminim.” ifadelerine yer verdi.

Activision Blizzard

Brack, Blizzard çalışanlarından gelen şikayetlere kayıtsız kalmakla suçlanıyordu

Brack, geçtiğimiz ay California Adil İstihdam ve Konut Departmanı tarafından açılan ve şirketi kadın çalışanlara yönelik cinsel taciz ve ayrımcılığı ele almamakla suçlayan davada anılan birkaç çalışandan biriydi. Blizzard başkanı, şirketteki kötü şartlardan etkilenen mağdurlardan gelen şikayetlere kayıtsız kalmakla suçlanıyordu.

Activision Blizzard çalışanları, tacizi, cinsel ayrımcılığı ve adaletsiz çalışma koşullarını protesto etmek için geçtiğimiz hafta greve gitmişti. Ardından yüzlerce Ubisoft çalışanı, greve katılan Blizzard çalışanlarına destek verdiklerini ifade eden bir mektup yayınladı. Ubisoft da geçtiğimiz sene benzer suçlamalara maruz kalmıştı. Geliştiriciler, desteğiyle sektör çapında bir farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Davanın ardından Brack, personele bir e-posta gönderdi ve iddiaların son derece rahatsız edici olduğunu ve soruları yanıtlamak, nasıl ilerleyebileceklerini tartışmak için personelle buluşacağını söyledi. Ancak görünüşe göre şirket, onsuz ilerlemeye karar verdi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.