Borderlands 3 çapraz platform desteği aldı; PlayStation dahil edilmedi

Gearbox Software, sonunda Borderlands 3 için uzun zamandır beklenen çapraz platform desteğini beklenildiği gibi Xbox One, Xbox Series X/S, Stadia ve PC‘ye getirdi. Sony ve 2K Games, PlayStation konsollarının neden çapraz platform özelliğinden hariç tutulduğu konusunda açıklama yapmadı.

Gearbox CEO’su Randy Pitchford, Mayıs ayının sonlarında yaptığı bir açıklamada, stüdyonun oyuna çapraz platform desteği eklemeye hazır olduğunu, ancak yayıncı 2K Games’in sertifikasyonu geçebilmeleri için PlayStation’dan bu özelliğin kaldırılmasını istediğini açıkladı. Pitchford daha fazla ayrıntı vermedi ve ne Sony ne de 2K Games sorunun ne olduğunu açıklamadı.

Sony, çapraz platform desteği için yayıncılardan ek ücret talep ediyor

Kararın yayıncı tarafından verildiği açıklanmasına rağmen Sony’nin çapraz platform desteğinden kaynaklanan potansiyel gelir kayıplarını dengelemek için yayıncılardan ek ücret talep eden tek platform üreticisi olduğunu belirtmekte fayda var. 2K Games’in anlaşmayı finansal olarak uygun görmemiş olması muhtemel görünüyor.

Sony Interactive Entertainment başkanı Jim Ryan, geçtiğimiz hafta verdiği bir röportajda, şirketin çapraz platformu desteklediğini ve teşvik ettiğini belirtmişti. Ancak Ryan, Borderlands 3 hakkında sorulan soruya karşılık yorum yapmayı reddetmiş ve durumun “uzun süredir devam eden bir ortaklıkta ortaya çıkan bir iş sorunu” olduğunu ve Sony’nin politikalarının tüm yayıncılar arasında tutarlı olduğunu söylemişti.

Gearbox’ın geçtiğimiz günlerde çapraz platform desteğini duyurduğu yukarıdaki tweet’e akın eden PlayStation oyuncuları, neden dışarıda bırakıldıklarına dair bir açıklama talep etti. Ne yazık ki, bu soru uzunca bir süre cevapsız kalacak gibi görünüyor. Borderlands 3 PlayStation sürümleri için çapraz platform desteğinin hala düşünüldüğünü ve yakın gelecekte kullanıma sunulacağını umuyoruz.

Borderlands 3 oynuyor musunuz? Sizce, Sony ve 2K Games arasındaki anlaşmazlık son bulacak mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.